Joe Biden

i

Autor: AP Joe Biden

Ile zarobił Joe Biden jako prezydent USA? Zobacz majątek "Chłopca z prowincji" [GALERIA]

2022-01-20 13:38

Majątek Joe Bidena. 20 stycznia 2022 roku mija rok od wybrania Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Chłopiec z prowincji", jak lubi być nazywany, przez rok, z tytułu swojego urzędowania zarobił 400 tys. dolarów. Ten były senator i wiceprezydent za czasów Baracka Obamy dysponuje imponującym majątkiem. Na czym się dorobił 46 prezydent ? Zobacz, jakim majątkiem dysponuje.

Joe Biden. Jaki posiada majątek?

Według danych amerykańskiego Forbesa, fortuna prezydenta Joe Bidena i jego żony Jill wyceniana jest na 9 mln dolarów. Ze sprawozdań finansowych wynika, że większość majątku nieruchomości - dwa domy w Delaware o łącznej wartości 4 mln dolarów. Bidenowie posiadają także około 4 mln dolarów w gotówce i papierach inwestycyjnych.

W latach 1998-2019 wspólnie z małżonką Biden zarobił około 22,5 mln dolarów, ale aż trzy czwarte z tego od 2017 roku – po zakończeniu kadencji wiceprezydenta. Ich zarobki w 2017 i 2018 roku wyniosły odpowiednio 11,1 i 4,6 mln dolarów – informuje "Forbes".

Joe Biden sprawował funkcję senatora przez niemal 26 lat. Jego pensja roczna na tym stanowisku początkowo wynosiła ok. 42 tys. dolarów rocznie. Jak wynika z danych amerykańskiego Forbesa, pensja z czasem wzrosła do 174 tys. dolarów rocznie. To jednak nic w porównaniu z pieniędzmi, jakie otrzymywał, gdy został wybrany na wiceprezydenta USA. Biden zarabiał ponad 230 tys. dolarów rocznie. Jako obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Biden otrzymuje  400 tys. dolarów rocznie.  

Joe Biden sporo zarabia także na wystąpieniach publicznych i tantiemach z książek. Za spotkanie ze słuchaczami Biden inkasował od 40 do 190 tys. dolarów. Pełniąc funkcję wykładowcy na Penn Bridge Center for Diplomacy and Global Egagement na Uniwersytecie w Pensylwanii, zarobił dodatkowe 540 tys. dolarów. Joe Biden jest synem sprzedawcy samochodów. Dorastał w małym miasteczku Scranton. Wychowywał się wraz z trójką rodzeństwa.

Dla porównania jego poprzednik Donald Trump dysponuje majątkiem 2 mld 500 mln dolarów. Jego główną część majątku stanowią niezliczone nieruchomości. Trump posiada np. około 350 miejsc parkingowych na nowojorskim Manhattanie. Do niego należy też klub „Mar-a-Lago” na Florydzie i trzy znajdujące się w pobliżu domy. Poza Nowym Jorkiem posiada także wieżowiec w centrum San Francisco, hotel w Las Vegas, Waszyngtonie i Chicago.

Przywódca Stanów Zjednoczonych może liczyć także na różne dodatki – w tym dodatek reprezentacyjny w wysokości 50 tys. dolarów, 100 tys. dolarów na podróże służbowe oraz 19 tys. dolarów na rozrywkę.

Sonda
Czy Hillary Clinton byłaby lepszym prezydentem niż Joe Biden?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze