Bon turystyczny 2020. Jak dostać? Dla kogo? Ważne terminy [WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ]

2020-07-13 5:24 Mateusz Albin
Bałtyk
Autor: Shutterstock

Polski Bon Turystyczny to dodatkowe 500 zł w wakacyjnym budżecie niektórych rodzin. Poza wsparciem wypoczynku, ma także wspomóc osłabioną przez koronawirusa branżę turystyczną. Kto go może dostać, jakie są szczegółowe warunki. Co trzeba zrobić?

– Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus – przekonywała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak skorzystanie z dodatkowych pieniędzy wygląda w praktyce? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowe 200 zł dla emerytów i 12 tys. zł jednorazowej wypłaty! Prezydent podpisał ustawę

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Z bonu skorzystać mogą rodziny, które mają co najmniej jedno dziecko, oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Zamożność nie ma znaczenia. Podobnie jak w przypadku 500+, dodatek przysługuje niezależnie od dochodu. Resort szacuje, że skorzysta z niego ok. 2,4 mln rodzin i 6 mln dzieci.

Czy trzeba złożyć wniosek?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować. Aby otrzymać bon należy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Formalności są bliźniaczo podobne do tych, stosowanych przy 500+. Zarejestrować można się za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  Kiedy twoje dane zostaną potwierdzone, bon zostanie aktywowany w systemie. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Bon turystyczny - co za niego kupisz? I dlaczego prawie nic?

Bezpieczne wakacje 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ile pieniędzy dostanę?

Bon wynosi 500 zł na każde dziecko oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Oznacza to, że w przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma łącznie 1000 zł. Przy okazji warto zaznaczyć, że bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Na co mogę to wydać?

Trzeba jednak pamiętać, że nie dostaniemy tych pieniędzy do ręki. Zamiast tego bonem zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.  

Do kiedy mogę wykorzystać środki?

Bon będzie ważny do końca marca 2022 r.

Jak wygląda ten bon?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektroniczną. Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Bezpieczne wakacje 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze