Na platformie regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli biznesu, mediów, nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy nagrane dla Akademii można oglądać bezpłatnie.
POTRZEBA WIELU SPECJALISTÓW
– Dzisiaj w obszarze nauk o zdrowiu jest miejsce dla bardzo wielu osób i to jest wielkie otwarcie medycyny. Te osoby mają swoje konkretne role i to one są przyszłością medycyny XXI i następnych wieków –mówi w wypowiedzi dla AZiR prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu. Podkreśla, że przez ostatnie dziesięciolecia medycyna uległa znacznym zmianom i obecnie jest „otwarta dla wielu i potrzebuje wielu”. Oprócz lekarzy specjalistów są więc potrzebni m.in. inżynierowie kliniczni, technicy, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi czy audioprotetycy. – Potrzebujemy każdej z tych osób do codziennej pracy z pacjentem. Wzajemnie przenikamy się w swoich działaniach, każdy ma swoją określoną rolę – zaznacza prof. Skarżyński.
WIELE MOŻLIWOŚCI ROZWOJU
O studiach farmaceutycznych opowiada natomiast dr n. farm. Łukasz Fijałkowski z Gemini Polska. –Trzeba nastawić się na to, że farmaceuta musi mieć wiedzę z wielu dyscyplin –musi być dobrym chemikiem, musi znać się na farmakologii, ale też posiadać bardzo dobre umiejętności interpersonalne, awięc umieć rozmawiać z pacjentem czy wytłumaczyć złożone rzeczy bardzo prostym językiem – zaznacza. Jego zdaniem wykształcony farmaceuta poza pracą w aptece może liczyć na wiele innych możliwości rozwoju: może pracować w laboratorium, inspekcji farmaceutycznej lub firmie farmaceutycznej. – Farmaceuta nie jest sprzedawcą leków, jest to specjalista w dziedzinie leków i tak traktujmy farmaceutów – podkreśla Fijałkowski.
DLA OSÓB CIEKAWYCH ŚWIATA
Studiowanie biologii wspomina dr Monika Madej, rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. – Były to studia, podczas których nie dość, że trzeba było wykazać się analitycznym myśleniem, lecz także ogromną pracą pamięciową. Przyswojenie najróżniejszych nazw po łacinie czy cyklów biochemicznych było trudne, ale myślę, że wyćwiczenie pamięci też jest bardzo przydatne potem wżyciu –mówi. –Myślę, że ten kierunek będzie zawsze ważny i ciekawy dla osób, które poszukują praw natury, chcą zrozumieć pewne rzeczy i procesy. Sądzę, że jest to bardzo dobry kierunek dla osób, które są ciekawe świata i które chcą wiedzieć po prostu dużo –mówi Madej, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
PRACA W WYUCZONYM ZAWODZIE
Liternictwo, typografia, projektowanie fontów, robienie filmów (w tym animowanych), multimedia, projektowanie czasopism, książek i ilustracji – w tych dziedzinach można się kształcić na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak podkreśla znany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski, absolwent, a obecnie wykładowca tego wydziału, nawet 95 proc. jego absolwentów pracuje w zawodzie. – Niektórzy sięgają bardzo wysoko, a niektórzy trochę niżej, ale uprawiają zawód – zaznacza prof. Majewski.
MOŻLIWOŚCI POSZERZENIA EDUKACJI
– Mamy obecnie sytuację, w której jest mnóstwo możliwości poszerzania swojej edukacji również po studiach –mówi Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych firmy Żabka Polska, będącej partnerem strategicznym AZiR. Podkreśla także wpływ, który wywarły na niego samego dodatkowe kursy i szkolenia oraz już praktyczne doświadczenie zawodowe. – Największą wiedzę uzyskujemy, kiedy weryfikujemy to, do czego nas przygotowuje edukacja, z tym, jak będziemy musieli pracować na rzecz poszczególnych organizacji –zauważa. Choć wybór kierunku studiów jest jednym z najbardziej istotnych wyborów w życiu młodego człowieka, nie zamyka on możliwości rozwoju również na innych polach, a kluczowe zdaniem gościa Akademii jest poszukiwanie praktycznego kontaktu z zawodem.
WIELU WSPANIAŁYCH LUDZI SUKCESU
Dla AZiR wypowiedzieli się również m.in. były premier Jerzy Buzek, senator Krzysztof Kwiatkowski (były minister sprawiedliwości i były prezes Najwyższej Izby Kontroli), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej), Krzysztof Przybył (prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”), Marek Cywiński (prezes Kapsch Telematic Services), Ryszard Hordyński (dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska), Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI), dziennikarz i publicysta oraz Janusz Wawrowski – światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.