Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Dobra wiadomość dla emerytów. Od dziś ruszyły wypłaty przedświątecznych emerytur

2021-04-01 9:20

Trzynasta emerytura już na koncie emerytów. To będą radosne święta wielkanocne dla seniorów. Świadczenia emerytalne wypłacane do 5 dnia miesiąca, będą dystrybuowane jeszcze przed świętami - poinformowała Poczta Polska. Spółka dodała, że w Wielką Sobotę placówki pocztowe będą otwarte krócej, również te całodobowe.

Jak podała Poczta Polska, w okresie wielkanocnym urzędy pocztowe będą dostępne dla klientów krócej. W Wielką Sobotę obsługa klientów potrwa maksymalnie do godziny 13.00, w palcówkach całodobowych do 15. W niedzielę i poniedziałek wielkanocny wszystkie urzędy pocztowe będą nieczynne, również całodobowe.

 Poczta Polska dodała, że przekazy świadczeń emerytalnych, z terminem wypłat do 5 dnia każdego miesiąca, rozpoczną się od 1 kwietnia 2021. "Poczta Polska dołoży wszelkich starań, aby zrealizować wypłaty jeszcze przed przerwą świąteczną" - czytamy.

 Spółka poinformowała też, że placówki Poczty Polskiej wznowią pracę we wtorek 6 kwietnia - zgodnie ze standardowym czasem działania dla dnia roboczego.

ZOBACZ TEŻ: Bez 500+ Polaków czeka BIEDA. Szokujące dane BIK

Zgodnie z harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W sumie trzynastki otrzyma 9,8 mln osób, koszt ich wypłaty to 12,2 mld zł.

W tym roku emeryci i renciści po raz kolejny otrzymają tzw. trzynaste świadczenie. Jest ono wypłacane z urzędu i nie trzeba składać żadnych wniosków o jego przyznanie.

 - Zgodnie z przyjętym harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia. Zdecydowana większość osób otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu – mówi minister Maląg.

 Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

 - Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury. W sumie świadczenia otrzyma 9,8 mln osób. Przeznaczymy na nie 12,2 mld zł – wskazuje Maląg.

 Z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

 Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Najnowsze