Emeryt

i

Autor: Shutterstock Emeryt

Emerycie, sprawdź jak wzrosną twoje świadczenia!

2021-10-12 20:58

Przyszły rok zapowiada się bardzo korzystnie dla milionów emerytów i rencistów. W 2022 roku seniorzy mogą liczyć na znaczący wzrost swoich dochodów. Już od 1 stycznia będą emerytury bez podatku, w marcu nastąpi waloryzacja świadczeń, a miesiąc później wszyscy emeryci i renciści dostaną trzynastkę.

Rekordowa waloryzacja

Waloryzacja emerytury to sposób na podniesienie jej wysokości. W 2022 roku ma być rekordowo wysoka. Rząd założył, że renty i emerytury wzrosną o 4,89 proc. Równocześnie  wzrosną  dodatki do rent i emerytur, które zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji. Świadczenia emerytalne podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. To średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Podwyżka ma zrekompensować rencistom i emerytom wzrost cen, a inflacja w tym roku jest wyjątkowo wysoka, co odbija się na portfelach seniorów. Według ekspertów taki wskaźnik waloryzacji jest za mały, dlatego przedstawiamy też wyliczenia, o ile wzrosłyby emerytury i renty, gdyby wskaźnik ten wynosił 5,5 proc. i 7,4 proc. Ostateczny wskaźnik przyszłorocznych podwyżek poznamy w lutym 2022, kiedy to GUS poda inflację w całym 2021 roku.

ZOBACZ: 14. emerytura! Ruszają wypłaty pieniędzy! Jak dostać świadczenie?

Sposoby na wyższą emeryturę

Świadczenie może być wyższe i to nie tylko dzięki corocznej waloryzacji. Są sposoby na podniesienie emerytury. Szansę na jej ponownie przeliczenie mają m.in. osoby, które składając wniosek o przyznanie świadczenia, nie miały zebranych wszystkich dokumentów czy na emeryturze pracowały lub nadal pracują zawodowo. O przeliczenie świadczenia mogą ubiegać się też osoby, którym przyznano emeryturę przed 2015 r. a w młodości studiowały lub korzystały z urlopu wychowawczego. 

EKG 2021. "Polski Ład to oszustwo wyborcze PiS" - posłanka PO Izabela Leszczyna ostro o rozwiązaniach podatkowych rządu

Trzynastka i czternastka

W 2022 roku emeryci i renciści dostaną większe pieniądze, bo zostanie im wypłacona dodatkowa 13. emerytura w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2022. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie wypłacane razem ze świadczeniami wypłacanymi za kwiecień 2022. Otrzymają ją osoby, które do 31 marca 2022 roku będą miały ustalone prawo do emerytury lub renty. Co ważne, od 13. emerytury nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Warto wiedzieć, że jeszcze w tym roku większość emerytów dostanie kolejne pieniądze w postaci czternastej emerytury. To świadczenie jest jednorazowe, niestety w przyszłym roku emeryci nie będą mogli liczyć na takie dodatkowe środki. Aby je otrzymać nie trzeba składać żadnych wniosków do ZUS, czternastka wypłacana będzie z urzędu. 

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Emerytura bez podatku

Dobrą zmianę dla seniorów przyniesie też Polski Ład. Korzyści będą wynikały z podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zyska na tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Dzięki zmianom w portfelach 90 proc. z nich zostanie więcej pieniędzy, a aż 65 proc. seniorów w ogóle nie zapłaci podatku. 

Najnowsze