Emerytura po polsku czyli prawa i przywileje na emeryturze

i

Autor: thinkstockphotos.com

Trzynasta emerytura. ZUS wysyła ważne listy dotyczące trzynastej emerytury. Kiedy wypłata 13. dla emerytów?

2021-03-31 17:14

Trzynasta emerytura. Emeryci i renciści mają już za sobą tegoroczną waloryzację rent i emerytur. Teraz seniorzy z niecierpliwością wyczekują informacji dotyczących planowanych na kwiecień wypłat tzw. trzynastych emerytur. Jednak wielu emerytów czeka niemiła niespodzianka! Bowiem 13-stka nie powędruje dla wszystkich! Jak to możliwe? To ZUS wyjaśnia w specjalnych listach, które właśnie rozsyła do emerytów. Kto i kiedy może spodziewać się wypłaty 13 emerytury?

ZUS wysyła listy ws. trzynastej emerytury

Wiosna dla emerytów to moment, kiedy do ich portfeli trafia więcej pieniędzy. Za nami waloryzacja rent i emerytur, a teraz zbliża się termin wypłaty trzynastek w kwocie 1250,88 złotych brutto, czyli 1022,30 zł "na rękę". Wysokość trzynastej emerytury jest niezależna od normalnego świadczenia, jakie pobiera senior - zawsze jest to kwota minimalnej emerytury. Co ważne, seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, trzynasta emerytura jest wypłaca automatycznie - wraz z wypłatą comiesięcznej emerytury.

Ale czy każdy emeryt dostanie 13 emeryturę? W tym celu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać do seniorów specjalne listy. Znajdzie się w nim informacja o przyznaniu bądź odmowie przyznania trzynastki, ale również kwota świadczenia - bowiem, nie każdy emeryt otrzyma pełną kwotę 13 emerytury. Dotyczy to osób, które dostają rentę rodzinną. W przypadku takich osób wprowadzono zasadę, że na jedno świadczenie przypada tylko jedna trzynastka. Czyli jeśli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, wtedy trzynastka zostanie między nie podzielona – każdy z nich dostanie po ok. 511 zł netto (625,44 zł brutto ) - podaje Fakt.pl.

Znany miliarder nie żyje! Zginął w katastrofie śmigłowca w USA

Kiedy wypłata 13 emerytury?

Trzynastki otrzymują wszyscy emeryci, którzy na dzień 31 marca 2021 posiadają prawa emerytalne. Wypłaty z programu Emerytura plus dotyczą zarówno emerytów ZUS, KRUS jak i mundurowych. Na konta pieniądze z trzynastek trafiają wraz ze zwykłą emeryturą. W normalnym przypadku oznaczałoby to, że emeryci otrzymają je 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia miesiąca. Ale w kwietniu 2021 będzie wyglądało to inaczej.

W galerii poniżej prezentujemy konkretne daty wypłat trzynastek w 2021 roku. Środki trafią na konto seniorów lub przekazem pocztowym. Co równie ważne, Z trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje komornicze. ZUS wypłaca pełną kwotę tego świadczenia.

Lockdown w Warszawie. Jak wygląda naprawdę?
Najnowsze