Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

i

Autor: Shutterstock Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

Emerytura bez podatku. Emerycie, sprawdź, ile zyskasz! [TABELA]

2021-09-17 6:01

Na 2022 rok rząd w ramach Polskiego Ładu przygotowuje szereg zmian. Ponad 8 mln emerytów i rencistów zyska dzięki nowym regulacjom ujętym w projekcie ustawy przyjętej przez Radę Ministrów. Jednym z jej założeń jest brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Emerycie sprawdź, ile możesz zyskać.

Zmiany w prawie podatkowym to jedna z kluczowych reform zapowiedzianych w programie Polski Ład. Jak podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zyska na niej niemal 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Jednym z założeń reformy jest brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Jak wskazał resort dzięki temu w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy, a 65 proc. emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci podatku.

- Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

Według nowych zasad dochody emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

MRiPS podkreśliło, że emerytury bez podatku to jeden z fundamentów Polskiego Ładu, który ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. - Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym finansowym wsparciem dla osób otrzymujących najniższe świadczenia. To również, a może przede wszystkim, wyraz naszej troski o seniorów i ich codzienne bolączki - dodała szefowa MRiPS.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Resort zaznaczył, że przyjęte przez Radę Ministrów przepisy to kolejne działanie, mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego seniorów w Polsce.

MRiPS przekazało, że na wszystkie rozwiązania stosowane obecnie w ramach polityki senioralnej rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy w 2021 roku ok. 36 mld zł. Emerytury bez podatku mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze