Jak oszczędzać gaz w kuchni? Jak obniżyć rachunki za gaz? Poradnik: jak zmniejszyć zużycie gazu?

i

Autor: photos.com Rachunki za gaz można łatwo obniżyć. Sprawdź jak!

Gaz będzie tańszy? PGNiG chce zmiany kontraktu z rosyjskim Gazpromem!

2020-11-01 20:28

Pojawia się szansa na obniżkę cen gazu! Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do spółek PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o renegocjacje ceny kontraktowej gazu dostarczanego nam przez rosyjski koncern na podstawie Kontraktu Jamalskiego. Celem państwowej spółki jest wynegocjowanie niższych stawek, co pozwoli obniżyć ceny płacone przez nas np. w rachunkach za ogrzewanie domów.

Zgodnie z postanowieniami zawartego z Gazpromem Kontraktu Jamalskiego nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej ceny. Właśnie mijają trzy lata od poprzedniej renegocjacji cen, ponieważ ostatnia obniżka miała miejsce 1 listopada 2017 r. Złożenie teraz wniosku przez PGNiG rozpoczyna proces ponownej negocjacji stawek.

Przez decyzję rządu straciłem kilkadziesiąt tysięcy złotych! Czujemy się oszukani!!!

Przypominamy, że krajowy monopolista w obrocie gazem 30 marca wygrał w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Trybunał w Sztokholmie stwierdził wówczas, że Rosjanie zawyżali ceny, przez co muszą zwrócić Polakom nadpłatę, począwszy od listopada 2014 r. PGNiG stara się odzyskać od Gazpromu 6 mld dolarów! Pierwsze 1,5 mld dolarów rosyjski koncern zwrócił polskiej spółce 30 czerwca.

Kontrakt jamalski zawarto w 1996 r. Zobowiązuje on Polskę do zakup od Rosji ok. 10 mld msześć. gazu rocznie. Będzie on obowiązywał do 31 grudnia 2022 r. PGNiG już powiadomił Gazprom, że nie nie chce kontynuowania tej umowy.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze