gaz

i

Autor: gettyimages W czwartek na europejskim rynku spadek cen gazu rzędu 15 proc.

Gigantyczny spadek cen gazu na europejskim rynku

2022-03-11 6:00

Notowania kontraktów na gaz z dostawą w najbliższych miesiącach na holenderskim hubie TTF spadły w czwartek o ok. 15 proc., do poziomu poniżej 130 euro za MWh. Gaz z dostawą w kwietniu kosztował na koniec dnia w czwartek niecałe 130 euro za MWh. W środę na zamknięciu handlu kontrakt taki był wyceniany na ok. 155 euro, a we wtorek 215 euro za MWh. Majowe kontrakty wyceniane są także poniżej 130 euro za MWh.

Podobne spadki - rzędu 15 proc. - zanotowały kontrakty z dostawami w kolejnych miesiącach. Są już wyceniane w granicach 122-115 euro za MWh. Ukraiński operator przesyłowy GTSOU poinformował w czwartek, że oddziały Rosjan i separatystów z Donbasu weszły do dwóch tłoczni na gazociągach przesyłowych na wschodzie Ukrainy, co stwarza zagrożenie dla tranzytu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy. 4

GTSOU zażądał opuszczenia terenu tłoczni i zaprzestania prób zakłócania ich działania, a o całej sytuacji zawiadomił odpowiednie służby, jak też i Gazprom, którego gaz płynie przez ukraiński system. Operator nie informował potem o żadnych zakłóceniach.

None

Notowania ropy

Notowania ropy Brent w czwartek nie zanotowały większych zmian, baryłka kosztuje w granicach 113 dol. dolarów. Także notowania amerykańskiej ropy WTI utrzymują się na poziomie 110 dol. Ceny Brent w czwartek maksymalnie osiągnęły niecałe 115 dol. za baryłkę, potem nieco spadły. Podobnie zachowuje się ropa WTI, której notowania w czwartek sięgnęły maksymalnie niespełna 115 dol., by później spaść o do poziomu niższego o 5 dol.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze