Ceny gazu 2023

i

Autor: gettyimages Ceny gazu 2023 - w Polsce wzrosły już czterokrotnie. Takie dane podał URE w najnowszym raporcie

Gigantyczny spadek cen gazu na europejskim rynku

2022-03-11 6:00

Notowania kontraktów na gaz z dostawą w najbliższych miesiącach na holenderskim hubie TTF spadły w czwartek o ok. 15 proc., do poziomu poniżej 130 euro za MWh. Gaz z dostawą w kwietniu kosztował na koniec dnia w czwartek niecałe 130 euro za MWh. W środę na zamknięciu handlu kontrakt taki był wyceniany na ok. 155 euro, a we wtorek 215 euro za MWh. Majowe kontrakty wyceniane są także poniżej 130 euro za MWh.

Podobne spadki - rzędu 15 proc. - zanotowały kontrakty z dostawami w kolejnych miesiącach. Są już wyceniane w granicach 122-115 euro za MWh. Ukraiński operator przesyłowy GTSOU poinformował w czwartek, że oddziały Rosjan i separatystów z Donbasu weszły do dwóch tłoczni na gazociągach przesyłowych na wschodzie Ukrainy, co stwarza zagrożenie dla tranzytu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy. 4

GTSOU zażądał opuszczenia terenu tłoczni i zaprzestania prób zakłócania ich działania, a o całej sytuacji zawiadomił odpowiednie służby, jak też i Gazprom, którego gaz płynie przez ukraiński system. Operator nie informował potem o żadnych zakłóceniach.

None

Notowania ropy

Notowania ropy Brent w czwartek nie zanotowały większych zmian, baryłka kosztuje w granicach 113 dol. dolarów. Także notowania amerykańskiej ropy WTI utrzymują się na poziomie 110 dol. Ceny Brent w czwartek maksymalnie osiągnęły niecałe 115 dol. za baryłkę, potem nieco spadły. Podobnie zachowuje się ropa WTI, której notowania w czwartek sięgnęły maksymalnie niespełna 115 dol., by później spaść o do poziomu niższego o 5 dol.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Najnowsze