Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 3 grosze

i

Autor: SHUTTERSTOCK Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 3 grosze

Groszowe emerytury do likwidacji? Ich obsługa jest nieopłacalna

2021-10-22 12:56

Pomysł Rady Dialogu Społecznego (RDS) o tym by groszowe emerytury i renty wypłacać raz do roku, który opisaliśmy w artykule " Koniec z wypłatą emerytur co miesiąc?! Seniorzy dostaną pieniądze tylko raz?" wywołał prawdziwą burzę w internecie.

Przypomnijmy, że Rada uzasadniła taki pomysł względami ekonomicznymi. Obsługa wypłaty groszowej emerytury jest wielokrotnie droższa niż wartość samego świadczenia. To naraża Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (z jego środków którego ZUS wypłaca emerytury) na potężne straty finansowe. Jak wyliczyła "Dziennik Gazeta Prawna" w I półroczu 2021 r. jednostkowy koszt obsługi świadczeń emerytalno-rentowych wyniósł 97,03 zł. Dlatego RDS chce ustalić od jakiego poziomu świadczeń emerytalnych będą one wypłacane co miesiące, a od jakiego raz do roku lub rzadziej.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Obecnie najniższa emerytura groszowa w Polsce to 3 grosze. Gertruda Uścińska prezes ZUS chce w ogóle likwidacji wypłat takich świadczeń. W sumie w całym 2020 r. ok. 310 tys. seniorów pobierało emerytury poniżej 1250,88 zł.

Na te informacje żywiołowo zareagowali czytelnicy.

Czytaj także: Koniec z wypłatą emerytur co miesiąc?! Seniorzy dostaną pieniądze tylko raz?

Pierwsze trzeba sprawdzić ile lat przepracował dany emeryt lub rencista a później mówić najbiedniejszy dlaczego ma się zabierać tym którzy pracowali 36 .40 lub więcej dla tych którzy nie pohańbili pracą i to jest sprawiedliwe proszę ocenić - pisze Pani Stanisława.

Pracowałam uczciwie a po prawie 40 latach pracy mam emeryturę w wysokości ok 1200,- zł. Więc ten kto pisze że dość pomocy dla seniorów niech lepiej się zastanowi co jego czeka. Życzę powodzenia. Bo ten kto pił miał więcej renty niż ja emerytury. Sprawiedliwe? - pyta Zadumana.

Niech się ZUS weźmie za nierobów co nigdy nie skalali się pracą a rządają pieniędzy a emerytów zostawcie w spokoju bo na emeryturę ciężko musieli pracować-więc zazdrościć nie ma czego - komentuje Mm.

Oczywiscie ten emeryt co pracował cale zycie uczciwie i ma duza emeryture ma byc pokrzywdzony w 14-ce ale dla rządu wszyscy rowno kokosowe pieniadze- komentuje Popielewicz.

Chyba calkiem powariowali raz w roku dlaczego ? Ja i wielu emerytow napewno wie dlaczego poniewaz czekaja zi wiedza ze w ciagu roku duzo emerytow umrze i pieniadza zostaja unich to jest zbrodnia cale zycie pracowalam i za moja prace dostawalam pieniadze nie za friko i tak ma zostac bo ravunki trzeba placic co miesiac a nie raz w roku i cos trzeba jesc tak nie moze byc jak sobie ktos wymyslil i sie nie zgadzam to chyba naprawde wymyslił idiota do potegi niech wyplacaja temu idiocie az w roku bo napewno reszte sobie ukradnie banda idiotow - pisze Berta

Jakie były składki takie są emerytury, z moich składek nie zamierzam utrzymywać frajerów - pisze aNN

Należy przy tym pamiętać, że wielu Polaków pracuje obecnie na umowach śmieciowych. Według danych GUS z 2019 roku, 1,2 mln osób miało taką formę zatrudnienia, która od wielu lat nadużywana jest przez pracodawców, bo nie muszą odprowadzać składek za pracownika. Kolejne rządy próbują walczyć z tą patologią na rynku pracy jednak niewiele z tego wynika. Zgodnie z danymi Eurostatu, gorzej pod tym względem jest tylko w Hiszpanii i Czarnogórze.

Problem pojawia się dopiero w momencie kiedy osoba uczciwie pracująca, ale na umowie śmieciowej potrzebuje długotrwałej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. Kto w takiej sytuacji zapłaci rachunek placówce medycznej, skoro pracodawca nie odprowadza składek za pracownika? Co potem z emeryturami bądź rentami takich osób? Oczywiście pytania pozostają bez odpowiedzi rządzących. Jedynie możemy domniemywać, że takich świadczeń w przyszłości będzie lawinowo przybywać, o ile nie zostaną wcześniej zlikwidowane.

Sonda
Korzystasz z PPK?
Najnowsze