EMERYCI dostaną gigantyczne pieniądze!

i

Autor: Beata Rozpędska EMERYCI dostaną gigantyczne pieniądze!

HIPER waloryzacja rent i emerytur. Emeryci w marcu dostaną gigantyczne pieniądze

2021-02-01 3:00

Od 1 marca ruszy waloryzacja rent i emerytur 2021. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ona rekordowo wysoka. Dużo, dużo wyższa, niż zakładał rząd, który przyjął, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 3,84 proc. A wszystko za sprawą wysokiej tzw. inflacji emeryckiej, jak i rosnącego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Na tę wiadomość co roku czeka niemal 10 milionów Polaków pobierających emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia kompensacyjne czy tzw. pomostówki. Chodzi oczywiście o coroczną waloryzację rent i emerytur. O jej wysokości decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich i nie mniej, niż 20 procent realnego wzrostu płac. Główny Urząd Statystyczny już oficjalnie podał, że inflacja w gospodarstwach emeryckich wyniosła rekordowe 3,9 procent. Mogliśmy również poznać przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu. Wzrost tego wynagrodzenia w ostatnim miesiącu minionego roku sięgnął aż 6,6 proc., zaś w całym roku 4,9 proc. Na tej podstawie obliczyliśmy możliwą wysokość waloryzacji rent i emerytur w 2021 roku. Jeżeli wskaźnik 4,9 proc. utrzyma się i zostanie zaprezentowany jako oficjalny (co nastąpi 9 lutego), waloryzacja rent i emerytur może osiągnąć nawet rekordowe 4,84 proc.

Gdyby tak rzeczywiście było, to najniższa emerytura wzrosłaby miesięcznie o niemal 47 zł netto. Rekordowy wzrost emerytur oznaczałby również, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur miałaby wyłącznie charakter procentowy a nie, jak w latach minionych mieszany procentowo-kwotowy.

Jeszcze wyższa waloryzacja emerytur! 570 zł na każdego emeryta i 14-sta emerytura do zmian

Przeciętna wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS w marcu 2020 roku - wyniosła 2 395,11 zł. Dla mężczyzn ta średnia jest nieco wyższa - 2 992,13 zł, zaś dla kobiet niższa - to tylko 2 002,66 zł. Oczywiście są to kwoty brutto. Jeszcze dramatyczniej to wygląda, gdy przyjrzymy się tzw. dominancie, czyli wysokości emerytury pobieranej przez największa liczbę emerytów. Ta kwota to 1 802,07 zł. I oczywiście jest ona niższa dla kobiet (1 712,57 zł), niż dla mężczyzn (2 381,09 zł). Te niewielkie kwoty mogą być w przyszłości jeszcze niższe. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Dłuższym życiem Polaków, zwiększającą się liczbą emerytów oraz malejącą liczbą osób w tzw. wieku produkcyjnym. To oznacza, że tzw. kwota zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, będzie w przyszłości o wiele niższa niż dziś. - Dziś stopa zastąpienia wynosi ok. 55 proc., a w 2060 r. może to być ok. 25 proc. - wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W tej sytuacji, tegoroczna waloryzacja rent i emerytur może stanowić istotny zastrzyk finansów dla seniorów.

Ostateczna waloryzacja rent i emerytur 2021. Emeryci będą W SZOKU!

Sonda
Jak oceniasz Jerzego Owsiaka?
ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze