Rafał Majka

Autor: Andrzej Lange Rafał Majka

Rio 2016. Brązowy medal dla polskiego kolarza. Ile zarobi Rafał Majka?

2016-08-07 14:57

Już w pierwszym dniu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Polska zdobyła brązowy medal. Stało się to po wyjątkowo emocjonującym wyścigu kolarzy, w którym Rafał Majka jako trzeci dotarł na metę. To wielki sukces naszego reprezentanta i też duże pieniądze, które może otrzymać.

Rafałowi Majce jako zdobywcy medalu olimpijskiego przysługuje nagroda w wysokości 50 tys. zł oraz tzw. emerytura olimpijska. Tak określa się świadczenie wypłacane przez resort sportu byłym sportowcom, którzy zdobyli medal na igrzyskach. Ta emerytura nie jest wypłacana przez ZUS, ale przez Ministerstwo Sportu. Świadczenie wynosi obecnie 2483,77 zł miesięcznie. Jest to bonus za zasługi, wypłacany sportowcom, którzy wywalczyli medal na olimpiadzie, ukończyli 35 lat i nie uczestniczą już we współzawodnictwie sportowym.

Nasz medalista jest wybitnym specjalistą w jeździe po górach, w tym i w zeszłym roku wygrał klasyfikację na najlepszego górala w prestiżowym wyścigu Tour de France. Na co dzień jeździ w kolarskiej grupie Tinkoff. W Złotej Setce, czyli liście najbogatszych polskich sportowców, ogłaszanej przez Super Express , w 2015 roku był na 37. miejscu i zarobił 2 350 000 zł.

Majka w 2014 roku podpisał nowy kontrakt z Tinkoff, obowiązujacy do 2017 roku. Nieoficjalnie mówi się, że opiewał on na kwotę 600 000 euro za sezon. Być może wkrótce Majka zasilili nowy team kolarski w Bahrajnie, który ma jeździć w przyszłym roku w wyścigach kolarskich. Grupa Tinkoff ma zostać rozwiązana z końcem sezonu. W związku ze zdobyciem medalu Majka może podpisać kontrakt z każdą grupą. Wartość kolarza po zdobyciu medalu zdecydowanie wzrosła.