Zbigniew Derdziuk w sklejce z ZUS

i

Autor: Shutterstock, PAWEL SKRABA / SE

Nowy prezes ZUS

To on zdecyduje o emeryturach w Polsce! Zbigniew Derdziuk nowym prezesem ZUS?

ZUS wciąż czeka na następcę prof. Gertrudy Uścińskiej w fotelu prezesa. Od koniec lutego rada nadzorcza ZUS zatwierdziła na stanowisko prezesa Dorotę Bieniasz, ale jej kandydatury nie zaakceptowała koalicja rządząca. Teraz minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk skierowała do rady nadzorczej ZUS wniosek o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS.

Kto będzie nowym prezesem ZUS? Kim jest Zbigniew Derdziuk?

Środowy „Puls Biznesu” informował, że według jego nieoficjalnych informacji Dorota Bieniasz nie dostanie zielonego światła od premiera. O tej decyzji miała się dowiedzieć na początku kwietnia. Według informacji potwierdzonych w kilku niezależnych źródłach pod koniec ubiegłego tygodnia po długich negocjacjach koalicja rządząca wybrała innego kandydata — jest nim Zbigniew Derdziuk” – czytaliśmy w „PB”.

Gazeta podaje, że jej informatorzy podkreślają, że kompromis był bardzo trudny do osiągnięcia, o czym świadczy m.in. trwający ponad trzy miesiące okres bezkrólewia w ZUS. Kompromis – według „PB” – miał zostać osiągnięty po długich targach kadrowych. Gazeta informowała, że do czasu oficjalnego powołania nowego prezesa „teoretycznie wszystko jeszcze może się zdarzyć”, dodaje też, że Zbigniew Derdziuk odmówił komentarza.

Teraz już wszystko staje się jasne. W czwartek 18 kwietnia 2024 roku do rady nadzorczej ZUS wpłynął wniosek minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS - poinformował przewodniczący rady Liwiusz Laska. Wniosek będzie rozpatrywany we wtorek (23 kwietnia) na radzie nadzorczej. Jak rada nadzorcza wyrazi opinię pozytywną, to przekażemy tę opinię do pani minister (Dziemianowicz-Bąk - przyp. red.) i wtedy pani minister zapewne skieruje wniosek do premiera - powiedział PAP Liwiusz Laska, który prócz przewodniczenia radzie nadzorczej ZUS jest także dyrektorem generalnym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kim jest Zbigniew Derdziuk?

Zbigniew Derdziuk to polski polityk, w latach 2009–2015 prezes ZUS, w latach 2007–2009 minister-członek Rady Ministrów, w latach 1998–1999 i 2005–2006 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Brat zakonnika Andrzeja Derdziuka. 

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

QUIZ PRL. Kultowe cytaty z polskich filmów

Pytanie 1 z 17
Kultowy cytat: „Ciemność, widzę ciemność! Ciemność widzę!” pochodzi z filmu:
Seksmisja

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze