Nowy Rok 2021. Które sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy w Śląskiem? [LISTA]

i

Autor: Shutterstock Nowy Rok 2021. Które sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy w Śląskiem? [LISTA]

Koniec zakazu handlu w niedziele. Ważna decyzja. Wrócą niedzielne zakupy w Biedronce i Lidlu?

2021-03-23 12:21

Kolejne lockdowny oznaczają potężny cios dla całej gospodarki. Handlowcy, którzy co jakiś czas dowiadują się, że znów muszą zamknąć sklepy proponują zniesienie handlu w niedziele w czasie pandemii, oraz przez kilka miesięcy po niej.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce aby sklepy były otwarte w niedzielę, przez cały okres pandemii oraz przez 3 miesiące po powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Handel przez 7 dni w tygodniu oraz zagwarantowanie pracownikom dwóch wolnych niedziel - to postulat organizacji, która w tej sprawie niedługo spotka się z rządem.

Twardy lockdown w Polsce na Wielkanoc! Minister Dworczyk zdradził plany rządy

- Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwróciła się do rządu z apelem o utrzymanie handlowej niedzieli 28 marca br. (niedziela handlowa przed Świętami Wielkiej Nocy), także w regionach objętych lockdownem. Branża apeluje też o zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas pandemii. Byłoby to dużym wsparciem dla handlu – przedsiębiorców prowadzących sklepy w galeriach handlowych, logistyki i producentów – w walce z negatywnymi skutkami ekonomicznymi epidemii COVID-19 - przekazała w komunikacie prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

 Zdaniem POHiD utrzymanie niedzieli handlowej 28 marca br. i zawieszenie zakazu handlu w niedziele pozwoliłoby m.in. na: rozładowanie ruchu konsumenckiego skumulowanego w piątek i sobotę, co zmniejszyłoby natężenie ruchu w galeriach handlowych; odrobienie części strat poniesionych w okresie pandemii przez przedsiębiorców działających w centrach handlowych i ich dostawców; a także ochronę miejsc pracy w handlu, logistyce i branżach powiązanych. Ponadto miałoby to przyczynić się do: zmniejszenia strat żywności wynikających ze skumulowanego zaopatrzenia sklepów w piątek i sobotę; wsparcia sklepów działających poza galeriami handlowymi; zwiększenia przychodów podatkowych z dodatkowych dni handlowych.

  - Należy również podkreślić, że jak dotąd nie stwierdzono, aby handel stanowił istotne źródło rozprzestrzeniania się COVID-19, co jest zapewne rezultatem odpowiedzialnego podejścia handlu i olbrzymich nakładów na środki bezpieczeństwa poniesionych przez branżę - wskazano w komunikacie POHiD.

Opolanie masowo ruszyli do Galerii Handlowej! Sprawdziliśmy zabezpieczenia!

Najbliższa handlowa niedziela przypada 28 marca.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą - 28 marca br. Termin ten przypada na okres ponownego zamknięcia m.in. galerii handlowych, który potrwa do 9 kwietnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze