Korepetycje: Wysokie ceny i brak korepetytorów! Ile trzeba zapłacić za godzinę? [CENY]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nauka

Korepetycje kosztują krocie! Ceny poszły ostro w górę

2023-03-06 4:36

Według badania Quality Watch przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor opublikowanego w 2022 roku, co czwarte dziecko korzystało z korepetycji w celu nadrobienia braków wiedzy i zaległości w szkole. Ponadto 2 na 3 rodziców stwierdziło, że w roku szkolnym 2021/2022 wydali na zajęcia dodatkowe dla dzieci więcej niż przed pandemią- informuje Interia. Ile kosztują korepetycje w 2023 roku?

Ceny korepetycji to 200-300 złotych za godzinę nauki!

Wysokie zainteresowanie korepetycjami sprawia, że rosną też ich ceny. Niektórzy korepetytorzy tłumaczą wysokie stawki inflacją. 

Jak czytamy na portalu Interia, wszystko jednak zależy od przedmiotu, stopnia zaawansowania, a czasami doświadczenia korepetytora. Dość drogo na tle innych wypadają korepetycje z matematyki, za które trzeba zapłacić około 80-100 złotych. W większych miastach np. w Warszawie stawki są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

"Drożej wypadają kursy maturalne, a także wszelkiego rodzaju przygotowania do egzaminów, nawet tych na studiach. Takie korepetycje mogą kosztować 200-300 złotych za godzinę nauki. Niektórzy korepetytorzy proponują nawet 50 złotych, a czasami i niższe stawki za godzinę. Są to zazwyczaj studenci, dla których udzielanie korepetycji jest sposobem na dodatkowy zarobek. Niskie ceny nie zawsze są spowodowane brakiem doświadczenia korepetytora. Stosunkowo niskie stawki oferują też nauczyciele z wieloletnim stażem, a także absolwenci studiów doktoranckich"-czytamy.

Dużo mniej, licząc koszt na jedno dziecko, płaci się za lekcje w parach lub grupie. 

— Cena za moją lekcję online to 120 złotych i tylko dlatego, że mam dwie osoby, czyli to jest 60 złotych na dziecko — mówi Maria, korepetytorka.

Korepetycje online nie dają gwarancji, że wyjdzie taniej

Dużo mniej, licząc koszt na jedno dziecko, płaci się za lekcje w parach lub grupie. 

- Cena za moją lekcję online to 120 złotych i tylko dlatego, że mam dwie osoby, czyli to jest 60 złotych na dziecko - mówi Maria, korepetytorka 

Jak informuje Interia, rodzice mogą zorganizować takie korepetycje dla kolegów, koleżanek lub rodzeństwa. Wiele szkół, zwłaszcza szkoły językowe oferują zajęcia w małych grupach, co w przypadku nauki języka ma dodatkowe zalety i rozwija zdolności komunikacyjne. Według portalu, niestety zajęcia prywatne w takich szkołach są zazwyczaj droższe niż lekcje z korepetytorami. W związku ze zmianami w sposobie nauczania, które wprowadziła pandemia, dużą popularnością zaczęły cieszyć się korepetycje online. Ich stawki mimo ograniczenia wydatków na transport nie zawsze jednak są niższe niż stacjonarne nauczanie, a w przypadku zajęć z języka obcego są nawet nieco wyższe przez Internet.

- Mianowany nauczyciel za nadgodzinę w szkole dostaje około 30 złotych na rękę, natomiast dyplomowany nieco mniej niż 40 złotych. Lekcja trwa 45 minut, więc jeśli nauczyciel za godzinę korepetycji prywatnych weźmie 60 złotych, to jest to dobra cena i dla niego i dla rodzica — twierdzi Maria, nauczycielka szkolna dająca korepetycje z języka polskiego, cytowana przez portal. 

Według badania Quality Watch, na które powołuje się Interia,  przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor opublikowanego w 2022 roku, co czwarte dziecko korzystało z korepetycji w celu nadrobienia braków wiedzy i zaległości w szkole. Ponadto 2 na 3 rodziców stwierdziło, że w roku szkolnym 2021/2022 wydali na zajęcia dodatkowe dla dzieci więcej niż przed pandemią. 

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy twoje dziecko uczęszcza na korepetycje?

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY: Jak w kilka minut przypomnieć sobie najważniejsze lektury?

To proste: włącz PODCAST i posłuchaj streszczenia! Listę lektur znajdziesz poniżej.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze