Koronawirus w Polsce. Polacy przestali kupować leki?

2020-06-23 12:16 KaJa
leki
Autor: Getty Images

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze codzienne przyzwyczajenia. Z większą uwagą dbamy o higienę osobistą stosujemy środki ochronne, a także wiele spraw załatwiamy drogą elektroniczną. Podczas epidemii nie sposób był jednak zrezygnować z zakupów, a nie wszystkie można było zrobić online. Według najnowszych danych, Polacy w ostatnich miesiącach zdecydowali się również na ograniczenie kupna leków.

Leki wydają siew być produktami, z których trudno zrezygnować, a jednak okazuje się, że ich sprzedaż w maju 2020 roku wyraźnie zmalała. Z raportu przygotowanego przez firmę PEX PharmaSequence w minionym miesiącu apteki odnotowały spadek sprzedaży medykamentów o 17,4 proc. w stosunku rok do roku.

Czytaj również: Polacy nie pojadą na tegoroczne wakacje? Większość nie zamierza wykorzystywać urlopu

Przedstawione wyniki wskazują, że Polacy kupowali często leki, które nie były im natychmiastowo potrzebne. Przyjmujemy rocznie ponad 2 mld medykamentów, co stawia Polskę w czołówce krajów europejskich. Co ważne, jedynie 10 proc. tych leków jest przepisane przez lekarzy. Jak wynika z danych firmy PEX PharmaSequence wobec poprzedniego miesiąca sprzedaż spadła o 12 proc. Obrót statystycznej apteki w maju wyniósł 180,0 tys. zł i był to spadek o 13,5 proc. względem analogicznego okresu 2019 roku.

Sprawdź także: Token zastąpi dane z karty Mastercard na zakupach w serwisie Amazon

Źródło: PAP Biznes

Mocna kampania policji "Zobacz, przeżyj"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze