Koronawirus w sklepach. Te błędy mogą doprowadzić do zakażenia

2020-07-31 12:29 oprac. AG
Gdzie warszawiacy robią zakupy? Ranking dzielnic pod względem ilości sklepów!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Brak maseczki, nieodkażone ręce, bliski kontakt z innymi osobami, podjadanie produktów podczas zakupów - w ten sposób można zakazić się koronawirusem w sklepie. Dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, podczas zakupów wato trzymać się kilku prostych zasad.

Koronawirus nie odpuszcza. W piątek 31 lipca w Polsce stwierdzono ponad 650 nowych przypadków zakażenia. Zatem sytuacja wyraźnie się pogarsza. Resort zdrowia przyznaje, że dochodzi do zakażeń koronawirusem w sklepach. Jakie błędy są popełniane przez klientów i personel? Brak maseczek na zakupach to podstawowy błąd. Choć nie ma jasnych dowodów, że maseczki na pewno chronią nas przed zakażeniem, pewne jest, że w przypadku osoby chorej minimalizują możliwość rozprzestrzeniania przez nią aerozolu z koronawirusem. "Jeśli musisz iść do sklepu na zakupy, załóż maseczkę i rękawiczki. Zrób zakupy tak szybko, jak to możliwe" – powiedział w jednym z wywiadów prof. Ville Vuorinen z Aalto University w Finlandii, gdzie stworzono animowany model rozprzestrzeniania się koronawirusa nad sklepowymi półkami. Naukowiec przyznał, że ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze ok. 6 minut.

Jak już zostało wspomniane, błąd numer dwa, to brak rękawiczek jednorazowych na dłoniach. Wirus utrzymuje się na powierzchniach. Zatem może on znajdować się na produktach w sklepie, które przecież musimy dotknąć. Jeśli zatem w sklepie podotykamy owoce, warzywa, kartony, opakowania, a następnie taką  brudną dłonią np. potrzemy oko, to możemy zakazić się koronawirusem. Niestety, wciąż można zauważyć jak ktoś wyjątkowo głodny zajada kawałki bagietki jeszcze zanim podejdzie do kasy. Taka osoba wręcz prosi się o zakażenie. Po zakupach natychmiast trzeba rękawice zdjąć. Jeśli nie masz rękawiczek w sklepie, to bezwzględnie trzeba dezynfekować ręce przed wejściem do sklepu i przy wyjściu, a podczas zakupów pod żadnym pozorem nie dotykać twarzy.

Kolejnym błędem jest za dużo osób w sklepie i nietrzymanie zalecanych odległości pomiędzy nimi co najmniej 1,5 metra. Niestety, wiele osób lekceważy tę zasadę. Nawet jeśli masz na twarzy DOBRZE założoną maseczkę zasłaniającą USTA i NOS, to nie podchodź zbyt blisko do innych osób. Zachowanie dystansu społecznego to podstawa w czasie epidemii.

Zobacz: Zakupy w czasie epidemii. Zadziwiające zachowania Polaków

Polecane: Zakaz handlu 2020 - w które niedziele zrobisz zakupy

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.