Polacy rzadziej się rozwodzą. Inflacja i wspólny kredyt „scalają” małżonków!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kredyt hipoteczny

Kredytobiorcy nie będą już czekali miesiącami. Wszystko przez nowe prawo

2022-10-05 16:50

Sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezspornych. Notariusze uzyskają nowe uprawnienia. To wszystko za sprawą projektu ustawy o notariacie, który we wtorek (4.10.2022) przyjęła Rada Ministrów.

Nowe prawo. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o notariacie

Według przyjętego we wtorek projektu ustawy, notariusze będą mogli m.in. dokonywać wpisów hipotek do ksiąg wieczystych na takich samych uprawnieniach co urzędnicy sądów - pisze dziennik “Rzeczpospolita”. Dzięki temu, oczekiwanie na taką czynność ulegnie skróceniu, a to z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów kredytów. Nie będzie już sytuacji, kiedy to kredytobiorcy musieliby czekać długimi miesiącami. Jak wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, ustawa z 17 września weszła ju w życie. Nakazuje ona kredytobiorcom zwrot dodatkowych opłat. Kwoty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. - (...) Banki już muszą te pieniądze zwracać. Średnio to ok. 650 zł miesięcznie - dodaje. – Procedowaliśmy kolejną ustawę, która pozwoli na szybsze podejmowanie decyzji, obniży koszty kredytu, przyspieszy dokonywanie tych wpisów. Obecnie mamy monopol referendarzy i sądów. Przez to czasem na wpis trzeba czekać miesiącami. Wprowadzimy system elektroniczny, który pozwoli rozładować korki w sądach. Dla kredytobiorców, którzy obecnie znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na wzrost rat kredytów, ma to ogromne znaczenie – podkreśla Marcin Warchoł. 

Wprowadzenie nowej ustawy umożliwi szybsze dochodzenie swoich roszczeń. Dodatkowo każdy kredytobiorca będzie mógł zdecydować, czy woli złożyć wpis przy pomocy notariusza, czy też sądu. Nowe uprawnienia notariuszy spowodują jednak, że nadzór nad nimi będzie zwiększony.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze