Lech Poznań mistrzem: Ile zarobili piłkarze Macieja Skorży za majstra?

2015-06-09 0:10

Zawodnicy Lecha Poznań zapewnili sobie siódmy w historii tytuł Mistrza Polski, remisując bezbramkowo w ostatniej kolejce rozgrywek Ekstraklasy z Wisłą Kraków. To wystarczyło, aby wyprzedzić o punkt warszawską Legię – zdobywcę tego tytuły w dwóch ostatnich sezonach i zainkasować sumę 2,5 mln zł.

Niedzielny mecz w Poznaniu obejrzało 41,5 tys. kibiców, ostatnie bilety klub sprzedał na tydzień przed pierwszym gwizdkiem. Choć samo spotkanie nie do najbardziej porywających nie należało, to po 90 minutach nie miało to znaczenia, bo było już jasne, że bez względu na zwycięstwo drugiej w tabeli Legii, tytuł Mistrza Polski wędruje do Poznania.

Zobacz także: Ile zarobi zwycięzca Ligi Europy? Prestiż, 15 kg srebra i 5 milionów

Ekstraklasa SA płaci za mistrzostwo 2,5 mln zł, drugie miejsce to 1,55 mln, a za trzecie 950 tys. zł. Może nie są to porywające sumy – szczególnie porównując je do zagranicznych lig, ale dla budżetu Kolejorza to niemały zastrzyk pieniędzy. W Poznaniu budżet klubu to ponad 55 mln zł (dla porównania stołeczna Legia ma ponad 80 mln zł – dane za transfermarkt.de). Wynik sportowy przełoży się też na wpływy z biletów (już obniżono ceny na przyszły sezon), frekwencję, a także chęć inwestowania przez potencjalnych sponsorów.

To jednak nie wszystkie pieniądze jakie wpadną do kasy poznańskiego zespołu. Są jeszcze premie od sponsorów, których wysokość jest jednak objęta tajemnicą. Wiadomo natomiast ile na braku mistrzostwa stracili obrońcy tytułu z poprzedniego sezonu. Za trzecią wygraną z rzędu mieli zagwarantowane 4 mln zł. Na otarcie łez zostaje milion złotych za zdobycie Pucharu Polski.

Prawdziwe pieniądze i w przypadku polskiej ligi – fundamentalne jeśli chodzi o finansową przyszłość, są do zgarnięcie w europejskich pucharach. Za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów od najnowszej edycji UEFA podniosła gratyfikację finansową do 12 mln euro! To prawie 75 proc. rocznego budżetu Lecha! Ponadto każde zwycięstwo w ramach prestiżowych rozgrywek będzie warto nie tylko 3 pkt, ale również 1,5 mln euro (remis 0,5 mln euro), czyli więcej niż za cały wygrany sezon w Ekstraklasie.

Sprawdź również: 12 mln euro - tyle jest wart zdobywca Ligi Europy Grzegorz Krychowiak

Równie istotne są podwyżki w Lidze Europy. Legia Warszawa w poprzednim sezonie za dorobek w LE: awans, pięć zwycięstw i zajęcie pierwszego miejsca w grupie zainkasowała 2,7 mln euro. Według nowego przelicznika byłoby już to o 2 mln euro więcej. Za sam awans do tych rozgrywek UEFA będzie teraz wypłacać 2,4 mln. Każda wygrana to będzie 360 tys. euro premii, a nie 200 tys. jak w ostatnich sezonach, a remis będzie wyceniany na 120, a nie 100 tys.

Najnowsze