Milionerzy na świecie

Liczba milionerów wciąż rośnie. Czym zajmują się najbogatsi z najbogatszych?

2022-09-24 11:58

Z najnowszego raportu "Global Wealth Report" przygotowanego przez Credit Suisse wynika, że liczba multimilionerów, których majątek jest wart więcej niż 100 mln dol., wzrosła o 21 proc. w 2021 roku.

Na świecie jest coraz więcej milionerów

"Majątkiem przekraczającym 100 mln dol. mogło pochwalić się 84,5 tys. osób na całym świecie. Spośród nich 7 070 osób miało majątek wart ponad pół miliarda dolarów" - wynika z danych zaprezentowanych przez ekspertów Credit Suisse cytowanych przez "Business Insider". W grupie majątkowej określanej mianem "ultra wysokiej" (powyżej 50 mln dolarów) największy odsetek stanowią Amerykanie. Jest ich 146 880 - czyli 56 proc. wszystkich ultrabogatych mieszkańców Ziemi. na drugim miejscu plasują się Chiny -  32 710 osób dysponujących "ultra wysokim" majątkiem. Podium zamykają Niemcy, z których pochodzi 9720 najbardziej zamożnych.

Forum w Karpaczu 2022: Marcin Chludziński

Gigantyczny majątek globalny

Jak donosi Business Insider wzrosła również liczba "zwykłych" dolarowych milionerów - jest ich już 62,5 mln (wzrost o 5,2 mln w stosunku do roku ubiegłego). Globalny majątek mieszkańców ziemi wyniósł na koniec 2021 r. 436,6 bilionów dol., co oznacza, że w ciągu roku wzrósł o 9,8 proc. Realny wzrost po uwzględnieniu inflacji sięgnął 8,2 proc. - wynika z danych opracowanych przez ekspertów Credit Suisse.

10 najbogatszych ludzi na świecie. Ranking magazynu Forbes

Magazyn ekonomiczny "Forbes" co roku opracowuje "Listę najbogatszych ludzi świata". Na liście znajdują się osoby z całego świata, których majątek jest szacowany na co najmniej 1 miliard dolarów. W zestawieniu nie uwzględnia się głów państw oraz członków rodzin królewskich. W roku 2022 roku w pierwszej dziesiątce znalazło się ośmiu Amerykanów.

1.Elon Musk - majątek 219 mld dolarów

Elon Musk to przedsiębiorca i filantrop, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Pochodzi z Afryki Południowej, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Inc.

2. Jeff Bezos - majątek 171 mld dolarów

Jeff Bezos to amerykański przedsiębiorca, prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com, od 2018 do 2021 roku najbogatszy człowiek świata według rankingu agencji Bloomberg.

3. Bernard Arnault - majątek 158 mld dolarów

Bernard Arnault - francuski biznesmen oraz prezes koncernu LVMH. Bernard Arnault pochodzi z bardzo zamożnej rodziny przedsiębiorców z Roubaix niedaleko granicy z Belgią. W 1969 roku ukończył z tytułem inżynierskim paryską politechnikę. W roku 2007 Arnault został zaliczony przez „Time Magazine” do 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. LVMH to francuski koncern z siedzibą w Paryżu zrzeszający takie marki jak m.in. Louis Vuitton, Dior, Hublot czy Moët & Chandon.

4. Bill Gates - majątek 129 mld dolarów

Bill Gates to amerykański informatyk, przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft, którego pozostaje indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych.

5. Warren Baffet - majątek 118 mld dolarów

Warren Baffet to amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop, a także dyrektor generalny Berkshire Hathaway, powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Od lat notowany na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”, na której w 2008 roku zajął pierwsze miejsce.

6. Larry Page - majątek 111 mld dolarów

Larry Page to amerykański programista, współtwórca wyszukiwarki internetowej Google Search. Syn Carla Page’a, profesora Stanowego Uniwersytetu w Michigan. Nieprzerwanie od września 1998 jest członkiem zarządu firmy Google LLC.

7. Sergey Brin - majątek 107 mld dolarów

Sergey Brin to amerykański programista i przedsiębiorca urodzony w ZSRR. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej Google Search. Od 2015 prezes Alphabetu, spółki matki Google. Z funkcji tej zrezygnował w grudniu 2019. Urodził się w ZSRR jako syn matematyków żydowskiego pochodzenia.

8. Larry Ellison - majątek 106 mld dolarów

Larry Ellison to amerykański biznesmen, współzałożyciel oraz prezes Oracle Corporation (amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych). Jest właścicielem statku „Sayonara” (ok. 140 m długości), kosztującego ponad 200 mln USD. W dawnych czasach mógłby ogłosić się jednym z królów archipelagu Hawajów, ponieważ posiada na własność 98% wyspy Lānaʻi.

9. Steve Ballmer - majątek 91,4 mld dolarów

Steve Ballmer to amerykański informatyk i przedsiębiorca, były dyrektor generalny (Chief Executive Officer) przedsiębiorstwa Microsoft. Kawaler Legii Honorowej. 23 sierpnia 2013 r. poinformował, że planuje przejść na emeryturę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 4 lutego 2014 stanowisko CEO Microsoftu przejął po nim Satya Nadella.

10. Mukesh Ambani - majątek 90,7 mld dolarów

Mukesh Ambani to indyjski przedsiębiorca. Właściciel 48 procent akcji spółki Reliance Industries Limited. W 2008 Ambani zapowiedział zainwestowanie w Polsce sumy 1,8 mld złotych, w branży petrochemicznej.

Sonda
Chciałbyś być milionerem?
Najnowsze