Majątek Marine Le Pen

i

Autor: FORUM Majątek Marine Le Pen

Majątek Marine Le Pen. Ile pieniędzy ma skrajnie prawicowa kandydatka na prezydenta Francji?

2022-04-09 14:00

Marine Le Pen to kontrowersyjna przedstawicielka francuskiej skrajnej prawicy. Ostatnio znów zrobiło się o niej głośno. Po pierwsze ze względu na wybory, w których zmierzy się z Emmanuelem Macronem. Po drugie, ze względu na jej jasne sympatie związane z Kremlem i mniej jasne źródła niektórych pieniędzy. Jaki majątek zgromadziła Le Pen?

Urzędujący prezydent Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen mogą liczyć na największe poparcie w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji - wynika z sondażu ośrodka Harris Interactive-Toluna opublikowanego w piątek. Na trzecim miejscu plasuje się kandydat skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie magazynu "Challenges" wynika, że w pierwszej turze wyborów na Macrona ma zamiar głosować 27 proc. Francuzów, a 24 proc. chce poprzeć kandydatkę Zjednoczenia Narodowego Le Pen. Oboje najprawdopodobniej zmierzą się w drugiej turze dwa tygodnie później. Urodzona w 1968 r. Le Pen jest córką Jeana-Marie Le Pena, założyciela i pierwszego przewodniczącego Frontu Narodowego. Sama do niedawna sprawowała funkcję przewodniczącej Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego. Le Pen popiera francuski izolacjonizm. Niezbyt ukrywa się z sympatią do putinowskiej Rosji. W 2014 roku, po zajęciu Krymu spotykała się z przedstawicielami Dumy oraz popierała rosyjski pomysł federalizacji Ukrainy. Jeszcze nie dawno chciała utworzyć oś Paryż-Berlin-Moskwa. To, aby „bronić wartości chrześcijańskich w dziedzictwie europejskim”. Niewiele brakowało, aby rosyjski przywódca znalazł się na ulotkach wyborczych Le Pen. Te w ostatniej chwili trafiły do niszczarki, ponieważ wybuchła wojna na Ukrainie.

Z Rosjanami Le Pen łączy nie tylko polityka i sympatia, ale także pieniądze. Jeszcze w 2014 roku prasa twierdziła, że partia francuski dostała od rosyjskiego banku 40 mln euro pożyczki. Sama Le Pen niechętnie przyznała, że faktycznie pożyczyła takie pieniądze, ale nie zgodziła się co do kwoty. Z kolei niedawno na kampanię prezydencką Le Pen dostała 10 mln euro kredytu w węgierskim banku. Jakimi pieniędzmi dysponuje prywatnie?

Wojna na Ukrainie wymusza innowacje

Kandydaci w wyborach we Francji muszą złożyć deklarację o majątku, godnie z ustawą o przejrzystości życia publicznego z 11 października 2013 r. Marine Le Pen w tym gronie nie wygląda imponująco. Najbogatszy w tym gronie jest Valérie Pecrresse, który ujawnił 9,7 mln euro. Le Pen zadeklarowała posiadanie "zaledwie" 1,2 mln euro. Dla porównania jej główny konkurent Emmanuel Macron posiada 500 tys. euro. Portal Celebrity Net Worth, szacujący majątki znanych ludzi w 2017 roku majątek Le Pen oszacował na 755 tys. dolarów. Połowę tej wartości stanowiło 12,5 proc. udziałów w rodzinnej nieruchomości w Saint Clooud.

Sonda
Czy Emmanuel Macron zostanie wybrany na drugą kadencję?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze