Firma, przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock

Mały ZUS dla firm pewny. Co zyskają przedsiębiorcy?

2019-12-13 14:19

W czwartek wieczorem Sejm przyjął Mały ZUS plus. Nowela zakłada rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez małych przedsiębiorców. Mały ZUS plus wejdzie w życie od 1 lutego 2020 roku.

Mały ZUS ma wejść w życie od lutego 2020. Za nowelą głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu. Uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 08 stycznia 2020 r. Natomiast do końca lutego, przypomina ministerstwo, będzie można złożyć chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Donald Tusk pił wino za ponad 3 tysiące złotych? Wspomnienia toskańskich wakacji

Na czym polega 500 plus dla firm?

Mały ZUS Plus to rozwiązanie zakładające, że dla najmniejszych firm składki mają być liczone proporcjonalnie od dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych.

Według resortu rozwoju, tak zwany Mały ZUS plus ma obniżyć składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy będą mogli kwalifikować się do tej ulgi. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów. 

Projekt przewiduje, że obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.

Kto może skorzystać z nowego rozwiązania?

  • Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, poza wspomnianym kryterium przychodowym, trzeba będzie również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
  • Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.
  • Oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej.
  • Z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze