Matura 2021. Te zawody zarabiają najwięcej

2021-05-05 5:22 Dariusz Derucki
Matura 2021
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Matura 2021

Matura 2021 rozpoczęła się wczoraj, 4 maja, maturzyści najpierw zdawali język polski. Natomiast już dzisiaj przystąpią do egzaminu z matematyki. Pozytywne zaliczenie egzaminu maturalnemu pozwoli uczniom zdawać na wymarzone uczelnie wyższe w całym kraju. Jakie są w takim razie najbardziej oblegane kierunki studiów w Polsce i czy zapewniają najlepiej płatne zawody po ich ukończeniu?

Matura 2021: Dzisiaj matura z matematyki

Jako pierwszą, uczniowie czwartych klas szkół średnich, pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym, egzaminy odbyły się 4 maja. Była to pierwsza z obowiązkowych części matur i trzeba ją było napisać przynajmniej w 30 proc. żeby egzamin został zaliczony. Dzisiaj rozpocznie się kolejna część i tym razem przyszłą pora na egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Zasady są podobne jak w przypadku matury z języka polskiego. Matematyka również jest obowiązkowa i trzeba napisać ją przynajmniej w 30 proc. Wyniki matur zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym zostaną opublikowane 5 lipca. Wtedy uczniowie będą mogli dostarczyć je na wybrane kierunki studiów wyższych. Wybór ten jest niezwykle ważny dla przyszłości młodych ludzi. Jakie kierunki są najbardziej oblegane? I po ukończeniu których studiów zarabia się najlepiej?

Jakie kierunki studiów cieszą się największa popularnością?

Według zeszłorocznych danych zebranych przez GUS najpopularniejszymi kierunkami studiów w kraju były: Informatyka, Psychologia, Zarządzanie, Prawo, Medycyna, Ekonomia, czy Finanse i Rachunkowość. Przy czym informatykami chciało zostać 33 687 kandydatów, psychologami 29 239 uczniów, a Zarządzanie wybrało aż 25 369 osób w całym kraju. W 2020 roku w Polsce na studia wyższe przyjęto łącznie 428 609 osób, co wskazuje jedynie jak wielką popularnością cieszyły się te kierunki. W tym roku najprawdopodobniej będzie tak samo.

Czy najpopularniejsze kierunki, po ich ukończeniu, zapewnią najwyższe pensje?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednorodna. W dużej mierze najpopularniejsze kierunki w kraju pokrywają się z możliwością wysokich zarobków po ich ukończeniu. Warto tutaj zaznaczyć, że trzy najlepiej płatne zawody w Polsce związane są z informatyką. Są to: Architekt-projektant systemów IT, który może liczyć nawet na 13 tys. zł miesięcznie, Programista Java z zarobkami rzędu niemal 12 tys. zł miesięcznie, a także IT Project manager, którego zarobki oscylują w granicach 11 tys. zł miesięcznie.

Na bardzo wysokie wynagrodzenie może liczyć również Kontroler finansowy (niecałe 10 tys. zł miesięcznie), Key account manager ( 9 tys. zł miesięcznie). Te zawody są z kolei związane z Finansami i Rachunkowością. NA jedne z najwyższych wynagrodzeń w kraju może liczyć również Radca prawny, który średnio dostaje 7,5 tys. zł miesięcznie. 

Trzeba jednak pamiętać, że dla pracodawców oprócz wykształcenia liczy się również doświadczenie, a także umiejętności nabyte dzięki latom pracy. Dlatego początkowe wynagrodzenie, na które będą mogli liczyć świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetów z pewnością nie będą tak wysokie jak podane wyżej. Na to potrzeba pracować latami.  

Maturzyści z Rzeszowa opowiadają o tym, co było na maturze z polskiego
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze