Warunkiem rozwoju ekonomicznego i postępu społecznego jest nie tylko baza materialna i kapitał, ale dobre środowisko, w jakim kształtuje się rodzina. To, w jakich warunkach wychowują się kolejne pokolenia, jest ważne dla przyszłości nie tylko ich samych, ale też dla całego państwa i dalszego rozwoju gospodarczego.
Gospodarka zaczyna się w rodzinie
O rodzinie i jej roli słyszymy coraz częściej. Niestety często pokazywana jest wyłącznie w negatywnym świetle jako miejsce, gdzie dochodzi do przemocy. Fundacja Projekt PL, w swojej działalności zwraca uwagę na to, jak istotną rolę pełni rodzina w drodze do rozwoju gospodarczego.
– Nasza działalność skupia się na dwóch filarach: roli rodziny w budowaniu gospodarki rynkowej oraz odpowiedzialności przedsiębiorców, jako kluczowej grupie w gospodarczym ekosystemie. Wskazujemy, że przedsiębiorcy powinni pozostać wrażliwi na relacje społeczne zarówno na poziomie rodziny, jak i szerzej rozumianych relacji międzyludzkich. Tylko współpraca między pracodawcami i pracobiorcami może zapewnić trwały i zrównoważony rozwój społeczny. Jego kluczowym filarem jest natomiast rodzina – podstawowa jednostka społeczna, będąca gwarantem i warunkiem „sine qua non” procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju – mówi Adam Zych, prezes zarządu Fundacji Projekt PL.
Zdaniem Adama Zycha, zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym jest podstawą do tego, by narodowa gospodarka rozwijała się lepiej. – Zrównoważony społeczno-gospodarczy rozwój Polski musi być osiągnięty dzięki szukaniu synergii na poziomie pracodawca–pracownik, państwo–jednostka, poborca–podatnik – dodaje prezes Fundacji Projekt PL. Na tym polu ważna jest również pomoc państwa, które może tworzyć prawo ułatwiające funkcjonowanie rodzin. – W tej kwestii już wiele zrobiono, jednak można zrobić wiele więcej. Dzisiaj za mało dyskutujemy, jakie rozwiązania prorodzinne powinno wprowadzać państwo, a jakie powinno się zostawić rodzicom. To samo dotyczy biznesu, gdzie państwo nie ograniczając jego wolnorynkowego działania, może promować zachowania prorodzinne oraz regulacjami wprowadzać zachęty dla takich rozwiązań. Nie wszystko podoba mi się w krajach skandynawskich, ale akurat w kwestii niektórych rozwiązań prorodzinnych warto patrzeć w tamtym kierunku – mówi Adam Zych.
„Projekt Rodzina”
Właśnie między innymi tym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”, która odbędzie się 17 maja w Warszawie w formie hybrydowej, czyli częściowo z udziałem panelistów na miejscu, a częściowo on-line. Wydarzenie skupione będzie wokół dwóch tematów: rozwiązań prorodzinnych w miejscu pracy i roli państwa w regulacji cyfryzacji w kontekście rodziny. Czas pandemii wzmocnił role mediów cyfrowych w życiu codziennym i zawodowym. Dzieci – choć pozostawione w domach – jeszcze więcej czasu spędziły przed ekranami, rodzice w trybie pracy zdalnej, która pozwoliła utrzymać zatrudnienie pozostając jednocześnie w domu – także utknęli w „zooming economy”. Skutki społeczne tych procesów dziś jeszcze trudno ocenić, ale z cała pewnością nie wolno ich bagatelizować. Stąd i tematyka konferencji.Jej termin wybrano nieprzypadkowo. Odbędzie się ona zaledwie dwa dni po obchodzonym na całym świecie Międzynarodowym Dniu Rodziny, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. Wydarzenia mu towarzyszące mają pogłębić świadomość społeczną roli rodziny i wsparcie jej w rozwiązywaniu problemów, które stawia przed nią współczesność.Konferencja „Projekt Rodzina” to inicjatywa cykliczna, której celem jest spotkanie specjalistów z dziedziny ekonomii, socjologii, kultury, biznesu i polityki oraz wymiana myśli i poglądów na temat kondycji rodziny we współczesnym świecie. Znakomici paneliści, odpowiadająca na bieżąco wyzwania tematyka oraz prezentowane dane mają tworzyć w przyszłości wydarzenie o charakterze „rodzinnego Davos”. W tym roku tematem są „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”.Fundacja Projekt PL Konferencja jest jednym z wielu działań fundacji Projekt PL.
– Prowadzimy badania, przygotowujemy raporty, organizujemy debaty, seminaria i konferencje, łącząc ludzi z różnych branż i środowisk. Projekt Rodzina to tygiel idei gospodarczych z rodziną w centrum zainteresowania. Opisujemy kryzys i szukamy rozwiązań. Patrzymy na rodzinę z perspektywy najważniejszych i najgorętszych trendów we współczesnej myśli społecznej i ekonomicznej – zapewnia prezes Zych.
Konferencja, która odbędzie się 17 maja w Centralnym Domu Technologii w Warszawie przy ul. Kruczej 50, zgromadzi gości z Polski, Europy, USA i Ameryki Środkowej. Ze względu na pandemię, część panelistów wystąpi on-line. Gośćmi specjalnymi będą Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Dubravka Šuica – Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, która przesłała swoje nagrane wystąpienie oraz Jadwiga Emilewicz – Poseł na Sejm RP, była wicepremier i Minister Rozwoju. W konferencji wezmą też udział przedstawiciele biznesu i liczne grono reprezentantów świata nauki.
„Czwarta droga”
Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1992 r. Gary Becker, jeden z współtwórców teorii kapitału ludzkiego szacował, że rodzina i wykonywana w niej praca przynoszą nawet do 40 proc. dochodu narodowego. Amerykański noblista zauważył też, że to właśnie w rodzinie kształtują się tak pożądane w gospodarce rynkowej cechy, jak rzetelność, uczciwość, solidarność, zdolność do współpracy i poświęceń, pracowitość czy zamiłowanie do porządku. Coraz częściej ekonomiści zaczynają zwracać uwagę na tradycyjną rodzinę jako czynnik gwarantujący w dłuższej perspektywie czasowej trwały wzrost gospodarczy. Z obserwacji wynika, że jakiekolwiek zawirowania rodzinne jak śmierć czy rozwód znacząco wpływa na pogorszenie kondycji rodzinnego biznesu.
– Tylko dogłębne zrozumienie problemów rodziny jest w stanie rozwiązać problem starzenia się społeczeństw w krajach rozwiniętych, co wywołało kryzys demograficzny – zauważa prezes Fundacji Projekt PL.
Jak twierdzi, w krajach zachodnich państwo zbyt mocno „zagarnęło rodzinę” włączając wszystkich do systemu i finalnie pozbawiając rodzinę siły i chęci do rozwoju. „Czwarta droga” może być połączeniem wolności rodziny i elastycznych rozwiązań ze strony państwa i biznesu, co powinno być podstawą nowoczesnego państwa dobrobytu.