Morawiecki: po sierpniu mamy w budżecie ponad 5 mld zł nadwyżki

2017-09-20 14:49
Mateusz Morawiecki
Autor: Wojciech Jargiło

Sytuacja naszego budżetu nadal jest bardzo dobra. Mamy ponad 5 mld zł nadwyżki – poinformował w środę podczas konferencji prasowej wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Dzięki zrównoważonemu budżetowi, dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji - tak dane na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa skomentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Ten grzech transformacji III Rzeczpospolitej odrobiliśmy poprzez nasze wielkie cywilizacyjne programy takie jak 500 zł, czy Mieszkanie Plus - dodał.

Według danych Ministerstwa Finansów, szacunkowe dochody budżetu państwa w okresie od stycznia do sierpnia 2017 r. wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. założonego planu. To o 20,5 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydatki stanowiły zaś 59,8 proc. założeń, tj. 230,1 mld zł. W skali roku dochody z VAT były wyższe o 23,5 proc., czyli ok. 20,3 mld zł, zaś z CIT o 13,3 proc., czyli o ok. 2,4 mld zł. Wzrosły również dochody z akcyzy i podatku od gier – o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł oraz z PIT – o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

Wzrost dochodów podatkowych utrzymuje się na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku. Jak podkreślił wicepremier, przyczynia się do tego m.in. walka z mafią paliwową. – Wcześniej kontrolowano kilka procent wjeżdżających cystern, dzisiaj jest to nawet 90 proc. – podkreślał podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

 

Źródło: MF, Twitter

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze