Nie daj się spółdzielcom, wykup swoje mieszkanie

2008-12-20 3:00

Jeśli nie wykupiłeś jeszcze spółdzielczego mieszkania za złotówkę, nie marnuj czasu na zastanawianie się! Po wyroku Trybunał Konstytucyjnego zostało ci na to niewiele czasu. Ale nadal jest szansa, że wykupisz mieszkanie na preferencyjnych zasadach. My ci w tym pomożemy!

W trakcie wczorajszego dyżuru telefonicznego na pytania naszych Czytelników odpowiadał radca prawny mec. Jerzy Krzekotowski (68 l.). A były dziesiątki pytań: Ile wynoszą koszty wykupu mieszkania? Co robić, jeśli spółdzielnia nie odpowiedziała na nasz wniosek albo negatywnie go rozpatrzyła? Te problemy najbardziej nurtowały naszych Czytelników. W "Super Expressie" uruchamiamy też specjalną infolinię: tel. 022 51-59-165 (czynną pn.-pt. w godz. 11-13) oraz specjalny e-mail: taniemieszkanie@se.com.pl. Będziemy wyjaśniać wszelkie Państwa wątpliwości w sprawie wykupu mieszkań spółdzielczych. Będziemy też walczyć z nieuczciwymi prezesami, którzy będą utrudniać wykup mieszkań.

O to czytelnicy najczęściej pytali eksperta:

1. Posiadam własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Czy mogę je przekształcić w prawo odrębnej własności?

Wszyscy posiadający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mogą takie prawo przekształcić w prawo odrębnej własności. Aby tego dokonać, osoba zainteresowana musi złożyć wniosek do spółdzielni, która ma trzy miesiące na jego rozpatrzenie. Zgodnie ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, o wykup mieszkania po obniżonej cenie można ubiegać się jeszcze przez rok.

2. Złożyłem wniosek do spółdzielni, który rozpatrzony został pozytywnie. Ustalono też termin spotkania z notariuszem. Jednak wczoraj zarząd spółdzielni poinformował mnie pisemnie o wstrzymaniu decyzji wykupu mieszkania. Co mam teraz zrobić?

Pańska spółdzielnia prawdopodobnie chce grać na zwłokę. Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, spółdzielnia mieszkaniowa nie ponosi już żadnej odpowiedzialności za niedotrzymanie trzymiesięcznego terminu podpisania z Panem umowy. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem byłoby złożenie wniosku do sądu o ustanowienie prawa odrębnej własności dla Pana lokalu.

3.Wskazany przez spółdzielnię notariusz od kilku dni jest nieosiągalny. Czy mogę w związku z tym zabrać z siedziby spółdzielni niezbędne dokumenty i udać się do innego?

Niestety, właścicielem potrzebnych dokumentów jest Pana spółdzielnia. W związku z tym bez jej zgody nie można dobrowolnie rozporządzać wymaganą dokumentacją ani tym bardziej przekazać jej innej kancelarii notarialnej.

4. Ile wynoszą dodatkowe opłaty związane z wykupem mieszkania?

Koszty opłaty notarialnej, założenia księgi wieczystej i wpisu do księgi wieczystej, niezależnie od ceny wykupu mieszkania, na pewno wyniosą poniżej tysiąca złotych. Wynika to z preferencyjnych warunków zawartych w ustawie.

5. Spółdzielnia negatywnie rozpatrzyła mój wniosek o wykup mieszkania. Podobno ma nieuregulowany stan prawny nieruchomości. Co to oznacza?

Zgodnie z obowiązującą jeszcze przez rok nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o ustanowienie prawa odrębnej własności mogą ubiegać się tylko lokatorzy, których spółdzielnie mają uregulowany stan prawny swoich nieruchomości. Niestety, prawodawca nie nakłada obowiązku posiadania księgi wieczystej, więc tylko od dobrej woli spółdzielni zależy, czy taka księga zostanie założona.

6. Prezes mojej spółdzielni stwierdził, że nikomu nie pozwoli na wykup mieszkań po obniżonej cenie. Czy można go jakoś odwołać ze stanowiska?

Członków zarządu, w tym prezesa spółdzielni mieszkaniowej, powołuje rada nadzorcza. Odwołać ich natomiast może walne zgromadzenie członków spółdzielni, które powinno zebrać się przynajmniej jeden raz do czerwca każdego roku.

Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą! 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze