Niższy podatek PIT – zobacz, ile pieniędzy zyskasz [TABELA]

2019-09-20 10:06 WSB/ŁT
Mieszkańcy mogą sprawdzić na co dokładnie idą ich podatki
Autor: Fz/cc0/pixabay Mieszkańcy mogą sprawdzić na co dokładnie idą ich podatki

Dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy obniżenie podatków stało się faktem. Aż 25 milionów Polaków skorzysta na zmniejszeniu stawki PIT z 18 na 17 proc. Sprawdź, w naszej tabeli, ile pieniędzy co miesiąc zaoszczędzisz w swoim portfelu.

Już od października 2019 roku wejdzie w życie ustawa, dzięki której Polacy zyskają co najmniej 472 złote rocznie. Wszystko przez to, że wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc. i podwyższającą koszty uzyskania przychodów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Będzie dodatkowa ulga na dziecko! Zobacz, którzy rodzice ją otrzymają

Zgodnie z nowelą obniżenie stawki podatku PIT ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Według wyliczeń resortu finansów, zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 2,7 mld zł w 2019 roku; w kolejnych latach ok. 9,7 mld zł.

PIT 17
Autor: materiały prasowe PIT 17

Dzięki temu rozwiązaniu nastąpi zmniejszenie kosztów pracy i różnicy między wypłatą "na rękę" a pieniędzmi, które na zatrudnienie pracownika wydaje pracodawca.

Wyższe koszty uzyskania przychodu pozwolą na obniżenie podatków. Obecnie w przypadku jednoetatowca, niezmieniane od 2008 koszty wynoszą 1335 zł. Po zmianie kwota wzrośnie do 3000 zł. Po zmianach osoby zarabiające minimalną pensję 2250 zł miesięcznie, zyskają rocznie 472 zł. Osoby zarabiające średnią krajową zyskają 732 zł.

Najnowsze