ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emerytury

Nowa wysokość emerytury! ZUS zdradził szczegóły cenne dla seniorów

2023-03-15 5:08

Wyliczenie własnej emerytury nie jest łatwe, wiele osób może się gubić w systemie. Dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił prosty kalkulator, który pozwala sprawdzić ile wyniesie nasza emerytura. Możemy w nim przeprowadzić symulację, żeby sprawdzić, czy opłaca nam się pracować np. rok dłużej.

ZUS udostępnił kalkulator dla przyszłych emerytów

ZUS udostępnił kalkulator, który pozwala zrobić symulację emerytalną, która wyliczy nasze świadczenie na kolejne lata. Do tej pory uzyskanie kalkulacji było możliwe tylko w salach obsługi klientów, w trakcie e-wizyty lub konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, a teraz można zrobić to na stronie zakładu.

Kalkulator emerytalny działa na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i jest przeznaczony dla osób, które nie pobierają jeszcze emerytury i nie jest podstawą prawną do rozliczeń. Pozwala jednak sprawdzić ile wyniesie nasza emerytura. Co więcej, jeśli jesteśmy mężczyzną w wieku 65 lat, lub kobietą w wieku 60 lat, kalkulator może podpowiedzieć w jakim miesiącu najbardziej opłaca się na przejście na emeryturę. Możemy również sprawdzić emeryturę w latach następnych, tj. sprawdzić ile zyskamy, jeśli będziemy pracować dłużej.

Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego w PUE ZUS?

Kalkulator znajduje się na platformie usług elektronicznych, do której musimy się najpierw zalogować (KLKNIJ TUTAJ). Po zalogowaniu się przechodzimy do zakładki "Ubezpieczony", następnie "Kalkulator Emerytalny".

W kalkulatorze możemy wybrać: emeryturę na nowych zasadach (dla osób urodzonych po 1948 roku), emeryturę na dotychczasowych zasadach i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. W olejnym oknie należy wypełnić pola, np. o naszych obecnych zarobkach. Część danych zostanie wypłacona automatycznie na podstawie naszych dotychczasowych danych z konta ZUS. Następnie klikamy oblicz.

W efekcie otrzymamy prognozowaną emeryturę z odpowiednim opisem. Dowiemy się o stanie naszego konta i subkonta ZUS, kwocie zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie bez składek na OFE, kwocie zwaloryzowanego kapitału początkowego i o kwocie zapisanej na subkoncie.

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze