Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Od 1 lipca wyższe emerytury. Emerycie, sprawdź, ile dostaniesz więcej

2022-06-29 18:26

Już 1 lipca w życie wejdą rewolucyjne zmiany związane z Polskim Ładem. Podatki milionów Polaków z dnia na dzień spadną. W tym gronie znajdzie się także część emerytów. Sprawdźcie, ile wzrosną wasze świadczenia.

Wyższe emerytury od 1 lipca

Ogromne zmiany w podatku PIT, które weszły w życie od 1 lipca, obejmą m.in. emerytów. Oznacza to, że wielu seniorów dostanie wyższe wypłaty świadczeń. Nie wszyscy jednak skorzystają na obniżce podatków, a najwięcej zyskają ci zamożniejsi.

Z początkiem lipca w życie weszły zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które m.in. obniżają niższą stawkę podatkową z 17 proc. do 12 proc. Z niższej stawki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, a więc pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

Tym samym osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc. stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

Obniżka niższej stawki PIT – jak mówił m.in. cytowany przez PAP wiceminister finansów Artur Soboń – umożliwiła likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednak przy rozliczeniu rocznym dla każdego podatnika podatek będzie liczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i jeśli takie rozliczenie będzie korzystniejsze, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona. Według ministra Sobonia sytuacja ta może dotyczyć co najwyżej 1 na 1000 podatników.

Według danych resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta 13 mln podatników, a w kieszeniach wszystkich podatników pozostanie 15 mld zł rocznie.

MAL

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze