Karta Dużej Rodziny w Krakowie. Jakie zniżki przysługują rodzinom? Gdzie złożyć wniosek?

i

Autor: Pixaby Karta Dużej Rodziny w Krakowie. Jakie zniżki przysługują rodzinom? Gdzie złożyć wniosek?

Ogromna zmiana w korzystaniu z Karty Dużej Rodziny. Sprawdź, jak jej teraz używać

2021-02-19 12:56

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny będzie prostsze. Dokument będzie dostępny w aplikacji mObywatel. Jak teraz skorzystać z karty? Wyjaśniamy.

– Specyfika aplikacji mObywatel, polegająca na uwierzytelnianiu się osoby logującej się do niej profilem zaufanym, umożliwia rezygnację z konieczności wnioskowania o elektroniczną formę Karty Dużej Rodziny – aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie swojej Karty w wersji elektronicznej każdemu posiadaczowi Karty, posiadającemu PESEL oraz dowód osobisty, a w przypadku dzieci mLegitymację, który zaloguje się do tej aplikacji – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, w świetle której każda aktywna Karta Dużej Rodziny osób dorosłych oraz nieletnich posiadających PESEL i dowód osobisty bądź eLegitymację (niezależnie od tego, o jaką jej formę wnioskowano) będzie mogła zostać wyświetlona w aplikacji mobilnej mObywatel.

Znikające pociągi, inne godziny kursowania i nowe trasy. Wielka zmiana rozkładu jazdy PKP Intercity

Elektroniczne Karty Dużej Rodziny będą mogły być wyświetlane w aplikacji mObywatel (obecnie osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny muszą składać dodatkowy wniosek oraz wnosić opłatę, jeśli chcą z niej korzystać również w formie elektronicznej). Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL oraz dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację.

 Projekt zwiększa kwoty przysługujące gminom za rozpatrywanie wniosków dotyczących Karty Dużej Rodziny, ponieważ – jak wskazano w komunikacie CIR – koszty związane z rozpatrywaniem poszczególnych rodzajów wniosków nie odzwierciedlają związanych z realizacją tego zadania rzeczywistych kosztów gmin.

 Jednocześnie podniesione zostały limity finansowe związane z ustawą o Karcie Dużej Rodziny. Jest to efekt wzrostu kosztów produkcji kart, wynikający z dużej liczby wniosków składanych przez rodziny wielodzietne.

W sklepach Google Play i App Store dostępna jest aplikacja mObywatel, dzięki której można korzystać z mTożsamości, czyli danych z dowodu osobistego w smartfonie. Tego typu dokumenty przydają się podczas wejścia na siłownię czy zapisu do biblioteki.

Każda osoba, która pragnie nosić ze sobą dowód osobisty w wersji mobilnej, może pobrać aplikację mObywatel i zintegrować ją z profilem zaufanym. Dzięki temu wszystkie dane z dowodu osobistego zostaną ściągnięte do aplikacji. Co prawda mobilna wersja dowodu nie jest traktowana na równi z dokumentem tożsamości – honorują ją tylko wybrane miejsca, ale i to stanowi udogodnienie dla osób, które są „mobi". Z czasem aplikacja będzie wzbogacana o kolejne rodzaje dokumentów.

Przez Covid-19 nie może uzyskać świadczenia 500+
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze