Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci

Oni dostają specjalną emeryturę. ZUS daje ponad 4 tys. złotych. Sprawdź, czy ci się należy

2021-03-21 12:07

ZUS nagradza seniorów, którzy przekroczyli sto lat. Każdy stulatek może bowiem liczyć na dodatkową emeryturę i to nie małej wysokości. Każdy tegoroczny stulatek dostanie 4512,41 zł brutto, czyli 3732,29 zł netto. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto, a dwa lata temu 4003,88 zł brutto. Trzeba również pamiętać, że wysokość świadczenia honorowego z racji ukończenia 100 lat życia może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

W województwie opolskim emerytura dla stulatków wypłaca jest 35 osób osobom. Jak informuje rzecznik okręgowy ZUS w Opolu Sebastian Szczurek, każdy tegoroczny stulatek otrzyma specjalną emeryturę w wysokości 4512 złotych brutto. Wyjaśnił, on że wysokość świadczenia honorowego z racji ukończenia 100 lat życia może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków zmienia się co roku i jak na razie tylko rośnie. Obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna. Co ważne, raz przyznane świadczenie honorowe nie zmienia się i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości  - tłumaczył dla PAP Sebastian Szczurek.

Sprawdź także: Maria Winiarska, gwiazda seriali i jej SZOKUJĄCA emerytura

Najwięcej stulatków w województwie jest bez zaskoczenia Opole, w którym mieszka ich aż 11. Jak otrzymać świadczenie honorowe? Wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, jest ono przyznane automatycznie. Co ważne, wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie otrzymują równie ci którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. W ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.

Barierki pozostawione po protestach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze