Osoby z niepełnosprawnością mogą wypełnić lukę na rynku pracy

i

Autor: Materiały Prasowe

Osoby z niepełnosprawnością mogą wypełnić lukę na rynku pracy

2019-04-12 14:11

Niepełnosprawność fizyczna czy psychiczna nie musi być przeszkodą w podjęciu stałego zatrudnienia. Jednak aż 1,2 mln osób należących do tej grupy będących w wieku aktywności zawodowej, nie pracuje. Tymczasem polski rynek pracy mógłby bardzo skorzystać na ich aktywizacji, szczególnie, że już obecnie pracodawcy często skarżą się na brak pracowników.

Fundacja Aktywizacja, która od   29 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością w poszukiwaniu zatrudnienia,  przygotowała raport  na temat ich sytuacji zawodowej.  To pierwsze badanie na tak dużą skalę przeprowadzone przez organizacje pozarządową.  Wzięło w nim udział aż  564 respondentów, którzy znaleźli pracę za pośrednictwem Fundacji (397 osób)  lub  samodzielnie (167 osób) .

Wyniki raportu pokazują, że osoby z niepełnosprawnością doskonale radzą sobie w roli pracowników. Aż 72 proc.  z nich utrzymuje  zatrudnienie powyżej 6 miesięcy, a 83 proc. jest zadowolonych ze swojej pracy. Największy odsetek ankietowanych to pracownicy biur (30 proc.) oraz usług i handlu (24 proc.).  Aż 93 proc. osób biorących udział w badaniu jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

- Długo myśleliśmy o takim badaniu. Chcieliśmy sprawdzić nie tylko swoja skuteczność, ale także losy osób, które wsparliśmy. Z satysfakcją widzimy, że tak wiele z nich nadal pracuje  i to w tak różnych branżach  i na różnych  stanowiskach, nie tylko takich, które uznajemy za typowe dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Agata Gawska, Senior ekspertka ds. rynku pracy.  

- Jesteśmy w momencie, w którym polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje, że w najbliższych  20 latach będzie brakowało 4, 5 mln pracowników, których nie wytworzy nasza demografia.  Nasze środowisko zadaje sobie pytanie, czy osoby z niepełnosprawnościami to jest ta grupa, która może wspomóc polskie firmy? - mówi Przemysław Żydok, Prezes Zarządu Fundacji Aktywizacja. I dodaje, że wyniki raportu pozwalają wierzyć w to, że odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. „Pierwszy raz w historii ufam, że będziemy  myśleć o osobach z niepełnosprawnościami nie  tylko jako o grupie, którą musimy wspierać, ale będziemy postrzegać ją jako szanse dla całego społeczeństwa – podkreślił Przemysław Żydok.

Osoby z niepełnosprawnością mogą wypełnić lukę na rynku pracy

i

Autor: Materiały Prasowe

Materiał Informacyjny 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze