Ostróda: urzędnik się pomylił. Chcą mu wlepić 45 tys. zł kary

2016-09-26 12:11
budowa, utrudnienia, plac budowy
Autor: Marcin Wziontek plac budowy

Ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych obowiązuje od 2011 r. Mimo to, jak wskazuje „Puls Biznesu”, jej stosowanie nie jest zbyt powszechne. Dziś w Ostródzie rusza jeden z pierwszych procesów cywilnych w oparciu o przepisy sprzed pięciu lat. Pozwanym jest urzędnik, który naraził na straty ostródzkie starostwo powiatowe. Grozi mu aż 45 tys. zł kary plus odsetki.

Daniel R. jako urzędnik starostwa powiatowego w Ostródzie odpowiadał za zatwierdzenie projektu budowlanego, którego dokonał, jak się później okazało, niezgodnie z prawem. Chodziło o to, że budynek, na którego wzniesienie wydał zgodę, znajdował się zbyt blisko ściany lasu. Wyszło to na jaw dopiero, gdy zaczęły powstawać fundamenty. Budowę przerwano i pozostaje ona niedokończona po dziś dzień. Inwestor wytoczył ostródzkiemu starostwu proces. Łącznie urzędnikom nakazano zwrot aż 135 tys. zł na jego rzecz. Sprawą zajęła się prokuratura w Elblągu. Śledczy ustalili, że wina za błędnie wydane pozwolenie leży po stronie konkretnego urzędnika, Daniela R., i to dlatego on powinien pokryć starty gminy.

ZOBACZ TEŻ: Urzędnicy obejrzą "Smoleńsk" za 5 zł z funduszu socjalnego

Jednak nie w całości. Prokuratorzy nie stwierdzili, by mężczyzna działał umyślnie, dlatego też może zapłacić maksymalnie 12-krotność uposażenia, czyli 45 tys. zł plus odsetki. Jako że urzędnik nie zapłacił tej kwoty dobrowolnie, dziś rusza proces w tej sprawie wytoczony mu przez starostwo. Do opisanych wydarzeń doszło jeszcze za kadencji poprzednich władz samorządowych. Obecne szefostwo starostwa zobligowało urzędników do wykupienia ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, aby, w razie czego, nie musieli pokrywać strat z własnej kieszeni. „Puls Biznesu” podkreśla, że ruszająca dziś sprawa jest jedną z pierwszych w oparciu o przepisy z 2011 r, które pozwalają karać urzędników za ich błędy.

Źródło: pb.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE