Dolny Śląsk: Uwaga klienci OLX! Na portalu pojawili się oszuści

i

Autor: Pixabay.com/OLX Dolny Śląsk: Uwaga klienci OLX! Na portalu pojawili się oszuści

Oszuści na aukcjach OLX. Wyjątkowo perfidna metoda. Co to jest phishing

2021-03-29 21:56

Oszuści na OLX znaleźli nową wyjątkowo podstępną metodę na kradzież naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Jeżeli trafisz na taki link na aukcji internetowej OLX omijaj go szerokim łukiem. To phishing czyli próba wyłudzenia danych, która może zakończyć się utratą pieniędzy. Nowa metoda jest wyjątkowo podstępna ponieważ stosowana jest na aukcjach dotyczących przedmiotów z pozoru wartych tylko kilkadziesiąt lub sto kilkadziesiąt złotych. Kliknięcie w link od oszustów z OLX i podanie danych może grozić poważnymi konsekwencjami. Przed nową metoda ostrzega sam OLX jak również banki, których klienci są zagrożeni.

Oszuści na OLX wybrali za cel osoby sprzedające z pozoru niedrogie przedmioty, używane buty, ciuchy lub drobne sprzęty domowego AGD. Metoda działania oszustów jest prosta i jej ofiarą może paść każdy z nas. Na czym polega phishing nowa metoda oszustów z OLX? Oszuści wybierają aukcję i szukają kontaktu do sprzedającego, może to być SMS lub jedna z aplikacji do komunikacji takich jak WhatsApp. Do sprzedającego oszuści wysyłają komunikat: "Opłaciłem przesz OLX. W tym linku Pan/Pani mogę odebrać pieniądze"* - pisowania oryginalna. Uwaga to oszustwo, popularny phishing czyli jak podaje Wikipedia wyłudzenia danych. Na ekranie komórki komunikat wygląda jak widać na poniższym zdjęciu

Oszuści na OLX. Tak wygląda phising na aukcjach internetowych

i

Autor: BAŁ Oszuści na OLX wyłudzają dane. Oto przykład phisingu na OLX

Błędy ortograficzne i językowe wskazują jasno, że autor oszustwa nie posługuje się biegle językiem polskim. To pierwszy sygnał, który powinien wzmóc naszą czujność. Co się stanie kiedy klikniemy na przesłany link? Zostaniemy przekierowani do fałszywej strony bankowości elektronicznej, w tym przypadku do fałszywej strony ING. Jeżeli pójdziemy krok dalej oszuści grasujący na OLX maja nas! Ostrzegamy: na ekranie telefonu wygląda ona tak jak na poniższym zdjęciu: 

Fałszywa strona bankowości elektronicznej wystawiona przez oszustów z OLX

i

Autor: BAŁ Tak działają oszuści na OLX . Wyłudzają dane, stosują phising wystawiając fałszywe strony bankowe

Nikogo nie trzeba przekonywać, że podawanie loginu, hasła a do tego jeszcze numeru PESEL do bankowości elektronicznej nieznanej osobie przez Internet to wyjątkowo ZŁY pomysł. Ostrzegają o tym zarówno OLX jak również bankierzy.  - Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS. Zachowaj również ostrożność, gdy kupujący poda Ci link do strony uderzająco podobnej do naszego serwisu. - czytamy na blogolx.pl. 

Zobacz też: Oszuści atakują na OLX! UWAŻAJ! Możesz stracić dużo pieniędzy!

Podobne ostrzeżenia w stosunku do swoich klientów stosują również bankierzy. - Sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści wysyłają linki z fałszywymi potwierdzeniami zakupu. Mogą, np. wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej oraz dane logowania do bankowości internetowej. Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link z rzekomym potwierdzeniem Płatności OLX – to na pewno jest oszustwo! Szczególnie, jeśli wiadomość otrzymasz poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp. - czytamy w komunikacie ING Banku Śląskiego. 

Sonda
Najlepszy serwis zakupowy w Polsce to:
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze