Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Otworzą galerie handlowe? Szkoły i hotele zamknięte? Rząd o lockdownie

2021-01-28 10:21

- Obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutego - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski. Minister odniósł się do planu odmrażania gospodarki. - Otwieramy sklepy w galeriach handlowych od 1 lutego, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - dodał minister zdrowia.

Szef MZ podczas czwartkowej konferencji prasowej mówił m.in. o aktualnej sytuacji w szpitalach. Podkreślił, że hospitalizacje pacjentów covidowych spadły po raz pierwszy od bardzo długiego czasu poniżej 14 tys. Jak dodał, w szczytowym momencie pandemii wynosiły ponad 23 tys.

- Na dzień dzisiejszy już mamy mniej niż 30 tys. łóżek przeznaczonych na walkę z Covidem. Do końca stycznia mamy takie deklaracje razem z wojewodami przygotowane, że ta liczba łózek spadnie do około 26 tysięcy - powiedział Niedzielski. Jednocześnie zaznaczył, że rząd postanowił przedłużyć zasady bezpieczeństwa w tzw. etapie odpowiedzialności. - Będzie obowiązywał do 14 lutego, potem dalsze decyzje - stwierdził minister.

Sonda
Czy twoim zdaniem lockdown faktycznie chroni nas przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa?

Minister przekazał informację, na którą czekali przedsiębiorcy w całej Polsce. - Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział Niedzielski i dodał, że tego dnia następuje również otwarcie instytucji kultury. Tu też będzie obowiązywać reżim sanitarny - jedna osoba na 15 m kw.

- To jest rozwiązanie będące ostrożnym krokiem. Stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności jest przed nami - powiedział minister.

To koniec lockdownu, bo Polacy sami go znieśli. Rząd już w Polsce nie rządzi. Komentarz Adama Federa [WIDEO].
Najnowsze