kierowca samochód

i

Autor: Pixabay.com

Pijany kierowca... straci samochód! Nowy pomysł resortu sprawiedliwości

2022-01-05 10:45

Pijani kierowcy będą mieli konfiskowane samochody. To nowy pomysł resortu sprawiedliwości – pisze w środę „Rzeczpospolita”. Dziennik zaznacza, że konfiskata samochodów pijanych kierowców „zbierze żniwo: od tych najtańszych do mercedesów”. „Projekt jest już w Rządowym Centrum Legislacji. Ma wejść w życie dwa tygodnie po publikacji” – czytamy. „Rz” wskazuje, że według danych policyjnych w połowie 2021 r. zatrzymano niemal 50 tys. pijanych kierowców”.

„W 2021 r. było ich 99 tys., ale w tym wypadku niepokój budzi trzy razy mniejsza liczba policyjnych kontroli, co wynikało z sytuacji pandemicznej w kraju. W związku z powyższym można zaryzykować stwierdzenie, że kierowców pod wpływem było znacznie więcej, tylko nie zostali oni złapani” – komentuje cytowany przez gazetę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

„Nie warto wymyślać całego systemu na nowo, możemy spojrzeć na inne kraje, które w rankingach bezpieczeństwa na drogach są znacznie wyżej od nas, i przenieść ich rozwiązania na nasz grunt. I to zarówno w kwestii zapobiegania, jak i karania” – twierdzi wiceminister.

Nauczyciele dostaną wyrównanie pensji za styczeń?! Mowa o PIT-2

Pijany kierowca BMW pędził S7 z prędkością 169 km/h

Jak pisze dziennik, „przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt przewiduje wyłączenie możliwości stosowania kary zamiennej, tj. orzekania grzywny lub kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego po raz kolejny (tzw. recydywa drogowa)”.

Sonda
Czy pijani kierowcy powinni być surowiej karani?

„Podwyższona do trzech lat pozbawienia wolności zostaje również górna granica zagrożenia karnego przewidziana za popełnienie takiego przestępstwa po raz pierwszy” – podaje „Rz”.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze