Książki

i

Autor: Unsplash

Czytelnictwo w Polsce

Polacy będą czytać jeszcze mniej. Ceny książek wzrosną

2022-08-17 11:11

Wyższe ceny nowych książek, to perspektywa na którą powinni przygotować sie miłośnicy literatury. Przedstawiciele branży spodziewają się cen przekraczających 50 zł za egzemplarz. Wszystko ze względu na rosnące ceny druku i papieru.

Wzrosną ceny książek

Zła wiadomość dla miłośników literatury. Książki są kolejnym produktem, który podrożeje. Tak wynika z opinii przedstawicieli branży, przytoczonych przez "Press". Jak prognozuje Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki i właścicielka wydawnictw Sonia Draga oraz Debit, przez inflację i coraz wyższe ceny papieru na okładkach standardowych publikacji niedługo zobaczymy ceny rzędu 55 zł. Nie chodzi tu o albumy, ani o inne pozycje wymagające wyższych nakładów. Chodzi o typową książkę, na białym lub kremowym papierze z standardowym drukiem czarną czcionką. Draga zdradziła, że wydawnictwa będą testować na ile tolerancyjny okaże się rynek oraz oszczędzać. - Podwyżki cen surowców muszą mieć odzwierciedlenie w cenach egzemplarzowych, a w przypadku droższych publikacji w kolorze i twardej oprawie – podwyżki cen okładkowych będą skokowe - wyjaśnia "Press".

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

W rozmowie z "Pressem" Draga podzieliła się wynikami kalkulacji druku książki w twardej oprawie z kolorowym drukiem. - Koszty druku wynoszą 27 zł za egzemplarz, co stanowi 65-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku tej bardziej ekskluzywnej publikacji konsumenci będą musieli się liczyć z wydatkiem rzędu minimum 130 zł. Ale są już na rynku i droższe pozycje. Ostatnio widziałam encyklopedyczną książkę kulinarną, która kosztuje aż 230 zł. To, co czeka rynek na jesieni, napawa mnie niepokojem - powiedziała.

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Najnowsze