Dąbrowa Tarnowska: Beemka miała przekręcony licznik o dwie długości równika!

i

Autor: KPP Dąbrowa Tarnowska Cofanie licznika jest przestępstwem!

Polacy popierają walkę z „przekręcaniem” liczników w używanych samochodach [BADANIE]

2020-07-14 15:45

84 proc. Polaków zgadza się z tym, że przekręcanie liczników w używanych samochodach powinno być karane jak przestępstwo, 5 proc. jest przeciwnego zdania, a 11 proc. nie ma opinii na ten temat - tak wynika z badania "Polacy o polityce karnej" przeprowadzonego przez Kantar dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości

Mężczyźni częściej niż kobiety (71 proc. w porównaniu do 55 proc.) mają zdecydowaną opinię w kwestii surowego karania przekręcania liczników. W przypadku - wieku im starsi badani, tym częściej zdecydowanie popierają to rozwiązanie i rzadziej udzielają odpowiedzi „trudno powiedzieć”. Z kolei w odniesieniu do wykształcenia wraz ze wzrostem jego poziomu maleje udział zdecydowanych zwolenników surowszych kar. W przypadku miejsca zamieszkania wyróżniają się największe miasta (powyżej 500 tys.), gdzie ankietowani rzadziej niż inni udzielają zdecydowanego poparcia dla rozwiązania (53 proc.), częściej natomiast mają opinię umiarkowaną (33 proc.).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z 500 złotych do 5 tys. zł! Ogromny wzrost wysokości mandatów

Za „przekręcenie” licznika w samochodzie można obecnie trafić nawet na 5 lat do więzienia. 25 maja 2019 r. weszły w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym, które ukróciły oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Samochodowi kanciarze, a także ich pomocnicy, byli wcześniej praktycznie bezkarni. Konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponosili uczciwi obywatele przepłacający za samochód „po przejściach” lub wręcz nie nadający się do jazdy. Ofiarą oszustów padali nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonego pojazdu wydawali często ostatnie oszczędności.

W myśl obowiązującej nowelizacji Kodeksu karnego za każde „przekręcenie” licznika grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Wcześniej trudniono się takim procederem bez narażania się na karę, co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferowały taką „usługę”.

Już sama zapowiedź wprowadzenia sankcji karnych za cofanie liczników spowodowała, że z internetu zaczęły znikać ogłoszenia o „zmianie wskazań liczników”, a z dotychczasowej działalności wycofują się firmy sprzedające urządzenia do „korekty” liczników. Badanie “Polacy o polityce karnej” zostało zrealizowane na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w celu sprawdzenia opinii Polaków na temat wybranych, bieżących spraw związanych z polityką karną Ministerstwa Sprawiedliwości.

Metodologia badania

Badanie zrealizowano techniką wywiadów telefonicznych (CATI) w dniach od 29 do 30 czerwca na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze