Hałyna Hereha

i

Autor: Shutterstock; wikimedia.org/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Postępowanie UOKiK

Polska firma w rękach ukraińskiej milionerki? To jeden z czołowych producentów w Europie

2023-09-28 11:07

Ukraińska milionerka Hałyna Hereha chce przejąć spółkę Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box. Kobieta złożyła wniosek w sprawie przejęcia firmy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – podaje Business Insider. Plast-Box to jeden z czołowych producentów tworzyw sztucznych w Europie.

Polski gigant w rękach ukraińskiej milionerki

Plast-Box jest producentem opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych dla branż spożywczej i chemicznej. Oprócz tego firma jest właścicielem klubu siatkarskiego Projekt Warszawa. Zakłady grupy są rozmieszczone zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Teraz Plast -Box chce przejąć ukraińska milionerka Hałyna Hereha. Wniosek trafił już do UOKiK - zamierzona koncentracja polega na przejęciu poprzez objęcie akcji, kontroli co jest równoznaczne z rozpoczęciem postępowania antymonopolowego przed Prezesem UOKiK. Dopiero po uzyskaniu jego zgody Ukrainka będzie mogła przejąć kontrolę nad firmą.

Kim jest Hałyna Hereha?

Ukraińska milionerka "posiada udziały w spółkach holdingowych umożliwiających sprawowanie kontroli nad przedsiębiorcami, a także spółkach działających na rynku produkcji i handlu, w tym zbóż i roślin strączkowych, oleistych i przemysłowych" — podaje UOKiK. W sierpniu Hałyna Hereha złożyła do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Intersport Polska. Umowa przewiduje inwestycję o wartości 10 mln euro (około 45 mln zł). Przedsiębiorczyni jest właścicielką m.in. firmy Epicentr K., czyli ukraińskiej sieci hipermarketów branży budowlanej. W latach 2012-2014 pełniła obowiązki mera Kijowa. W 2022 r. wraz z mężem zajęła 6. miejsce na liście najbogatszych Ukraińców w 2022 r. Ukraiński "Forbes" szacuje ich majątek na 1,2 mld dol.

QUIZ PRL. Kultowe logotypy z PRL.

Pytanie 1 z 9
Logo PZPR wpisane jest w obrys:
QUIZ PRL
Pieniądze to nie wszystko - Kazimierz Krupa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze