Polska to wymarzony kraj dla emerytów z zagranicy. My możemy jechać na BAŁKANY

2016-04-13 19:11

Oman, Zambia, Kazachstan i Polska – to najtańsze kraje do życia – wynika z rankingu GoBankingRates. Od Polski tańsze są Bałkany, a przepracowane tam lata wpisują się do polskiej emerytury.

Przyjazd do naszego kraju to gratka seniorów, którzy marzą o tanim miejscu pobytu na emeryturze. Teoretycznie Polska mogłaby stać się rajem dla emerytów.

Specjalizujący się w finansach osobistych serwis GoBankingRates przygotował ranking 15 najtańszych państw na świecie. Polska figuruje w nim obok takich krajów, jak Pakistan, Paragwaj, Oman, Zambia czy Kazachstan. Przypadło nam w udziale 12. miejsce w rankingu. Wyprzedziliśmy nawet Białoruś, Ukrainę i kraje nadbałtyckie: Litwę, Łotwę oraz Estonię.

Niekwestionowanym liderem wśród najtańszych państw świata została Republika Południowej Afryki. Tuż za nią uplasowały się Indie, a 3. miejsce zajęło Kosowo.

Może zainteresować cię także: PiS chce zakazać seniorom dorabiania do emerytury

Jeżeli ktoś postanowiłby jednak udać się do RPA jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mamy smutną wiadomość. Lat przepracowanych w Republice Południowej Afryki nie uwzględnia się wśród przepracowanych lat, które uprawniają do emerytury.

Dzieje się tak dlatego, że do okresów pracy wlicza się wyłącznie lata przepracowane w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach, z którymi Polska zawarła specjalne umowy o ubezpieczeniu społecznym. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Serbią, Macedonią oraz Czarnogórą. Czy Bałkany nie są wymarzonym miejscem na emeryturę?

W przytoczonym przez Money.pl rankingu GoBankingRates Bośnia i Hercegowina zdobyła 11. miejsce, a Macedonia – 10. pozycję. Koszty utrzymania w tych krajach są jeszcze niższe niż w Polsce. Warto o tym pamiętać, rozważając emigrację.

Zdecydowanie natomiast odradzamy kraje skandynawskie i Szwajcarię. Autorzy zestawienia umieścili Norwegię, Islandię i słynące z zegarków państwo w pierwszej piętnastce najdroższych krajów do życia. Ponadto nie opłaca się spędzać emerytury na Bermudach, Bahamach, w Hongkongu, czy Ghanie – one także figurują wśród 15 najdroższych do życia krajów.

Przeczytaj również: Wcześniejsza emerytura? Tak, ale tylko dla bogatych

Lista 15 najtańszych krajów na świecie według money.pl i gobankingrates.com
(w kolejności od droższego do tańszego):

15. Mołdawia
14. Pakistan
13. Kolumbia
12. Polska
11. Bośnia i Hercegowina
10. Macedonia
9. Czechy
8. Paragwaj
7. Oman
6. Zambia
5. Kazachstan
4. Arabia Saudyjska
3. Kosowo
2. Indie
1. Republika Południowej Afryki

Źródła: infor.pl, money.pl, gobankingrates.com

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE