Polska zawstydziła "starą Unię". Dług publiczny jeden z niższych w Europie [WYKRES]

2020-01-21 15:59 ŁT
Polska gospodarka przyspieszy
Autor: Shutterstock Polska gospodarka przyspieszy

Eurostat przedstawił najnowsze dane dotyczą zadłużenia publicznego krajów członkowskich Unii Europejskich. Okazuje się, że nie tylko dług publiczny w Polsce w stosunku do PKB zmniejsza się, to jeszcze jesteśmy w europejskiej czołówce najmniej zadłużonych państw. Na niechlubnym prowadzeniu Grecja.

Europejski urząd statystyczny przedstawił dane na temat zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej za trzeci kwartał ubiegłego roku. Polska według Eurostatu może pochwalić się całkiem niezłym wynikiem na tle większości państw UE. Dług publiczny w Polsce w tym czasie wynosił 47,3 proc. PKB, gdy średnia unijna sięga 80,1 proc.! Tylko 10 z 28 członków wspólnoty może pochwalić się lepszymi wynikami od Polski. Eurostat zauważył też, że nasz dług publiczny spadł o 2,1 pp. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.

ZOBACZ TEŻ: Średnie wynagrodzenie najwyższe w historii. Takiej kwoty jeszcze nie było

- W Polsce nie ma niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem długu publicznego, zmniejsza się on w relacji do PKB, a większość długu Skarbu Państwa jest w rękach krajowych - podkreślał w niedzielę cytowany przez PAP,  wiceminister finansów Piotr Nowak. Przedstawiciel resortu finansów zwrócił też uwagę na strukturę polskiego zadłużenia. - Dług Skarbu Państwa w walutach obcych sukcesywnie się obniża i obecnie stanowi około 27 proc. Większość zobowiązań jest więc w stosunku do inwestorów krajowych. Ryzyko jest tym większe im więcej pożycza się pieniędzy za granicą - dodał Nowak.

Co ciekawe, zadłużenie państw posiadających walutę euro jest jeszcze wyższe niż średnia unijna - 87,1 proc. Na czele zestawienia Grecja - 178,2 proc. przy spadku o 4,1 pp. w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 r. Na drugim miejscu znajdują się Włochy z wynikiem 137,3 proc. i wzrostem 1,2 pp. Podium w rankingu Eurostatu zamyka Portugalia (120,5 proc. i spadek o 5 pp.). Najniższy dług publiczny pod koniec 2019 r. odnotowano w Estonii - 9,2 proc., Luksemburgu - 20,2 proc. oraz w Bułgarii - 20,6 proc.

SPRAWDŹ TAKŻE: Gigantyczna podwyżka składek ZUS. Zobacz, o ile wzrosną

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2019 r. rząd Mateusza Morawieckiego przyjął Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023. Według założeń Centrum Informacyjnego Rządu relacja długu publicznego do PKB spadnie: do 44,4 proc. na koniec br., do 43,8 proc. na koniec 2020 r. i do 39,7 proc. na koniec 2023 r.

Najnowsze