Nagrody dla urzędników

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Nagrody dla urzędników

Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

2021-07-28 9:34

Polski Ład to sztandarowy w tym roku projekt rządu. Według deklaracji polityków, reformy mają pomóc nam wstać na nogi po pandemii koronawirusa. Ogromne nadzieje wiążą z nim emeryci, którym obiecano zwolnienie emerytur z podatku. Mówi się, że w portfelach seniorów znajdzie się dodatkowe 2 tys. zł. To nie wszystko. PiS twierdzi, że Polski Ład poprawi życie 18 milionów Polaków, a więc wszystkich, którzy zarabiają do średniej krajowej. Ma to być zasługa m.in. podniesionej po wielu latach kwoty wolnej od podatku. Klasa średnia z kolei ma skorzystać z nowej ulgi w PIT dla osób, których dochody przekraczają 70 tys. zł.

Polski Ład nabiera realnych kształtów. Zapowiadany od wielu miesięcy pakiet reform niedługo wejdzie w życie. Wiemy już jak mniej więcej wpłynie na nasze kieszenie. Według założeń dla zdecydowanej większości obywateli zmiany mają być pozytywne. 18 milionów Polaków ma zyskać na Polskim Ładzie dzięki zmianom podatkowym, emerytalnym i kwocie wolnej. To 2/3 wszystkich podatników. Co z resztą? Według PiS dla 24 milionów Polaków reforma będzie korzystna lub obojętna.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

Polski Ład opiera się na czterech filarach. Pierwszym jest wyczekiwana od ponad 10 lat zmiana kwoty wolnej. Ta wyniesie 30 tys. zł. Drugi filar to przesunięcie progu dla stawki 32 proc. z 85 na 120 tys. zł. Trzeci filar to składka zdrowotna liczona proporcjonalnie do dochodu. To rozwiązanie zastąpi ryczałt. Ostatni filar to ulga dla klasy średniej. To rozwiązanie ma zapewnić neutralność reform dla kieszeni lepiej zarabiających Polaków zatrudnionych na umowę o pracę.

Polski Ład: Ile dostaną rodziny?

Dzięki uldze dla klasy średniej Polski Ład, pomimo początkowych niepokojów, ma być korzystny lub w najgorszym wypadku neutralny dla 90 proc. podatników. Podniesiona do 30 tys. zł kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich. Szczególnie korzystne to rozwiązanie będzie dla małżeństw rozliczających się wspólnie. Teraz będą mogły skorzystać z astronomicznej kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł.

Jak będą wyglądać kieszenie polskich rodzin w Polskim Ładzie? Według aktualnych symulacji możemy oszacować zmianę dochodów czteroosobowej rodziny, gdzie jedno z małżonków otrzymuje pensję minimalną, a drugie średnie wynagrodzenie. Rodzina ma dwójkę dzieci. Ich budżet powiększy się o 3677 zł.

  • Średnia płaca wzrośnie o 1471 zł
  • Płaca minimalna wzrośnie o 868 zł
  • 118 zł trafi do kiszeni dzięki obniżkom podatków
  • 220 zł zapewni nowa kwota wolna

Mniejsza, trzyosobowa rodzina, w której dochód wynosi w przypadku małżonków 3+4 tys. zł powinna w ciągu roku zyskać 3532 zł.

Polski Ład: Pieniądze dla emerytów

Zmiany emerytalne to jedna z najaktywniej komentowanych reform Polskiego Ładu. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że w portfelach emerytów znajdzie się dodatkowe 2 tys. zł. Po podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł brutto) nie będą płacić podatku dochodowego. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, osoby zarabiające najniższą krajową i aż 2/3 emerytów przestaną płacić podatki. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł zostaną zwolnieni z podatku PIT.

Rząd chce zwolnić z podatku dochodowego także pracujących emerytów. Jak stwierdził Morawiecki, chce "żeby ci emeryci, którzy czują się na siłach mogli pracować bez podatku". W praktyce oznacza to, że osoba, która pobiera emeryturę, będzie mogła kontynuować pracę zawodową bez obciążenia podatkowego. Płacić będzie trzeba jednak składkę zdrowotną w pełnej kwocie 9 proc. 

Polski Ład: Kwota wolna od podatku

Tematem, który pojawia się przy każdej dyskusji na temat Nowego Ładu jest kwota wolna. Przez wiele lat z obowiązku zapłaty podatku dochodowego w naszym kraju zwolnionych było dokładnie 3091 zł. Taką stawkę ustalono w 2009 roku i nie zmieniano aż do 2016 roku. Wcześniej była waloryzowana. Dla porównania w 2000 roku kwota wolna wynosiła nieco ponad 2295 zł. Obecnie tylko osoby zarabiające poniżej 8000 zł rocznie nie płacą podatku.

W Polskim Ładzie kwota wolna od podatku ma wynosić 30 tys. zł, a emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł. 

W praktyce oznacza to, że kosmetyczka zarabiająca miesięcznie 3000 zł brutto w ciągu roku na reformie kwoty wolnej zyska 1836 zł. Z kolei mechanik, którego miesięczne dochody wynoszą 4000 zł brutto rocznie dostanie dodatkowe 1368 zł.

Polski Ład: Co z bogatymi?

Najwięcej obaw wobec reform Polskiego Ładu miały lepiej sytuowane osoby. Czy faktycznie znajdą się w gorszej sytuacji? Drugi próg podatkowy znalazł się na poziomie 120 tys. zł. Rząd obiecuje ulgę dla dla klasy średniej. Ma to być ulga w PIT dla osób, które na umowie o pracę rocznie zarabiają od 70 do 130 tys. zł. Ma to zapewnić neutralność dla pracowników z dochodami od 6 do 10 tys. zł miesięcznie.

- Przedsiębiorcy, których obciążenia składkowo - podatkowej wzrosną, nie stracą na Polskim Ładzie, ponieważ utrzymanie szybkiego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego zwiększy ich łączne dochody - uważa główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.

Polski Ład 2021: Założenia

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

 Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym
Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze