traktor na polu

i

Autor: Mexxicana - Pixabay planujesz wiosenne prace na polu? Policja apeluje o zwiększoną ostrożność!

Polski Ład dla rolników. Zaoszczędzisz na paliwie!

2021-09-20 9:35

Projekt zwrotu akcyzy za paliwo dla rolników ponownie trafił do komisji sejmowej. To jeden z elementów Polskiego Ładu, który ma pomóc rolnikom. - Zmiany zaproponowane w ustawie przyczynią się zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych przez zwiększenie wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej - powiedział w Sejmie Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Proponowana zmiana ma wpłynąć na wzrost wydatków budżetu państwa o 160,6 mln zł.

Projekt zakłada zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 do 110 litrów oraz zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego do jednej dużej jednostki przeliczeniowej bydła z 30 litrów do 40 litrów w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli była, od którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego, zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji

– Zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego uzasadniona jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku – powiedział Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Karpacz 2021: Adam Antczak

Bartosik podkreślił, że z roku na rok wzrasta udział paliwa w kosztach ogółem produkcji rolnej. Wynika to również z postępu technicznego np. przy hodowli bydła. – Było już kilka takich podwyżek, ale chce też jednoznacznie stwierdzić, że nie jest to ostatnia podwyżka, bo będziemy reagować na to, co dzieje się na rynku - stwierdził.

Według oceny skutków regulacji, proponowana zmiana wpłynie na wzrost wydatków budżetu państwa o 160,6 mln zł.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

„Uwzględniając skutki wynikające z tytułu funkcjonowania obecnie obowiązującej ustawy oraz uwzględniając proponowane zmiany, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., łączne skutki w najbliższych latach będą wynosiły 1 340,5 mln zł rocznie” – czytamy w OSR.

Potężna podwyżka prądu! Zapłacimy o 40 proc. więcej niż obecnie

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze