Marlena Maląg

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg

Polski Ład. Rząd znów się tłumaczy z wpadki. Ważna zapowiedź

2022-01-10 17:32

W czasie popołudniowej konferencji w kancelarii wystąpiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Obie panie zapewniły, że zdecydowana większość Polaków na Polski Ładzie znacznie skorzysta.

Minister Marlena Maląg: Kiedy rząd PiS obejmował swoje rządy, wiek emerytalny był podwyższony, zaczęliśmy od tego, żeby przywrócić wiek emerytalny. Naszym celem była także poprawa sytuacji emerytów. Staramy się wprowadzać godną waloryzację, aby zadbać o sytuację emerytów i rencistów.

Wypłacamy świadczenia w określonych terminach ustawowych. W związku z komunikatem ministra finansów z piątku, podpisaniem rozporządzenia i pracami nad poprawką do jednej z ustaw, nastąpi w lutym zwrot zaliczki z tytułu podatku dochodowego. Nowym, bardzo trudnym rozwiązaniem, ale bardzo potrzebnym, jest wprowadzenie Polskiego Ładu.

Rozwiązania Polskiego Ładu i pewne zmiany wprowadzone w ostatnich dniach, powodują, że są one korzystne lub neutralne dla emerytów pobierających emerytury do 12 800 złotych brutto. Minister zapowiedziała też programy związane z aktywnością osób starszych na co przeznaczone jest 100 mln. zł

O emeryturach wypowiedziała się prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. -Wypłacamy świadczenia w określonych terminach ustawowych. W związku z komunikatem ministra finansów z piątku, podpisaniem rozporządzenia i pracami nad poprawką do jednej z ustaw, nastąpi w lutym zwrot zaliczki z tytułu podatku dochodowego. Wyrównanie w lutym będzie dotyczyło grupy emerytów, którzy pobierają świadczenia do 12 800 tysięcy złotych brutto.

Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe. W samym ZUS-ie w tej grupie jest ok. 8 mln emerytów i rencistów - mówiła na konferencji Gertruda Uścińska.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel

Rzecznik rządu Piotra Mueller zapowiedział, że jutro premier ogłosi kolejny pakiet dotyczący obniżania cen poprzez obniżanie podatków, czyli tarczę antyinflacyjną 2.0. Na pytanie o rozporządzenie ministra finansów, które zmienia zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy i obliguje do tego, aby w tym tygodniu zostały wypłacone wyrównania niższych pensji w styczniu. Rzecznik rządu odpowiedział, że jest już stosowane w praktyce.

Co z czternastą emeryturą w tym roku?

Maląg: Ustawa o tym świadczeniu była procedowana przez Sejm jako świadczenie jednorazowe na rok 2021. W 2022 roku decyzja jeszcze nie została podjęta. Jeśli zostanie podjęta, będziemy wtedy procedowali ustawę. Minister Maląg powiedziała też, że w lutym będzie podany wskaźnik waloryzacji , emerytura minimalna powinna wynosić niemniej niż 1312 zł.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze