PPK – dodatkowe oszczędności na przyszłość

i

Autor: Shutterstock

PPK – dodatkowe oszczędności na przyszłość

2019-02-18 0:00

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dodatkowego oszczędzania na przyszłość, który ruszył z początkiem 2019 roku. Ustawa weszła w życie 1 stycznia, ale pierwsze firmy zostaną nią objęte od 1 lipca 2019 r. Podpowiadamy na czym polegają PPK, kiedy dokładnie wejdą w życie i na jakich zasadach będziemy mogli z nich korzystać.

PPK to program dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne, przeznaczony dla wszystkich zatrudnionych, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zatrudnienia w tej firmie (czyli nie tylko zatrudnioną na umowę o pracę, ale też np. na umowę-zlecenie lub umowę agencyjną). Aby przystąpić do PPK nie trzeba nic robić. Każdy pracownik będzie automatycznie zapisany do programu. Jednak co ważne, PPK jest dobrowolne. W każdej chwili będzie można zrezygnować z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych, będzie też można – w przypadku zmiany zdania – ponownie do niego przystąpić. Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK, a uczestnik będzie mógł je wycofać w każdej chwili.

Kiedy firmy wprowadzą PPK

Największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Dopłaci państwo i pracodawca

Wpłaty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mają być finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Wpłata podstawowa do PPK finansowana przez pracownika wyniesie 2 proc. wynagrodzenia brutto, a ta finansowana przez pracodawcę wyniesie 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. Pracodawca będzie mógł dorzucić pracownikowi dobrowolną wpłatę dodatkową w wysokości do 2,5 proc., czyli w sumie 4 proc. (wpłata podstawowa i dodatkowa). Uczestnik PPK będzie mógł także zadeklarować dobrowolną wpłatę dodatkową do 2 proc., co daje łącznie maksymalnie 4 proc. (wpłata podstawowa i dodatkowa). W efekcie na konto pracownika w PPK będzie mogła wpływać łączna wpłata od 3,5 do 8 proc. wynagrodzenia. Państwo też coś dorzuci oszczędzającym w ramach PPK. Każdy, kto przez 3 pełne miesiące będzie oszczędzał w PPK otrzyma 250 zł jako wpłatę powitalną, a co roku może liczyć na dodatkową dopłatę 240 zł ze strony państwa. Pracownicy najmniej zarabiający będą mogli wpłacać nieco mniej. Uczestnik PPK, którego miesięczne wynagrodzenie uzyskiwane z różnych źródeł, będzie równe lub niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku – będzie mógł dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc., przy zachowaniu wpłat pracodawcy i dopłat państwa

Jakie wpłaty do PPK:

  • wpłata powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 złotych, 
  • opłata roczna ze strony państwa – 240 złotych, 
  • wpłata podstawowa pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia brutto;
  • wpłata dodatkowa pracodawcy – do 2,5wynagrodzenia brutto;
  • wpłata podstawowa pracownika – 2,0% wynagrodzenia brutto; 
  • wpłata dodatkowa pracownika – do 2,0% wynagrodzenia brutto

Kiedy wypłata

Pieniądze zgromadzone przez uczestnika PPK będą dodatkowym kapitałem dostępnym w całości po osiągnięciu 60. roku życia (taki sam wiek dla kobiet i mężczyzn).

● Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia postanowi wypłacić zgromadzone oszczędności, to najkorzystniej będzie wypłacić środki w formie, która nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych: 75% środków w co najmniej 120 ratach (przez 10 lat lub więcej), a pozostałą część – jednorazowo;

● Jeśli uczestnik PPK zdecyduje się na jednorazową wypłatę całej kwoty, albo rat będzie mniej niż 120, będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 19 proc. od wypracowanych zysków. Uczestnik programu, po osiągnięciu 60. roku życia, będzie mógł także wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Będzie to możliwe, gdy małżonek uczestnika PPK również osiągnie 60. rok życia i ma rachunek PPK w tej samej instytucji finansowej. Małżonkowie wspólnie oświadczają, że chcą skorzystać w wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego. Świadczenie to będzie wypłacane przez 120 miesięcy (ma być wypłacane małżonkom wspólnie aż do wyczerpania środków). Jednak w przypadku śmierci jednego z nich, świadczenie to będzie wypłacane drugiemu w dotychczasowej wysokości, aż do wyczerpania zasobów.

Wypłata przed 60. rokiem życia

Przed osiągnięciem 60 roku życia będzie można wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w razie poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka. Poważne zachorowanie oznacza umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, całkowitą niezdolność do pracy, lub wymienione w ustawie poważne stany chorobowe. W takiej sytuacji wypłata, w zależności od wniosku uczestnika, będzie dokonywana jednorazowo albo w ratach. Nie będzie konieczny zwrot tych środków. Dla uczestników, którzy nie ukończyli 45. roku życia możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. przy zakupie mieszkania lub domu – z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat. Można również wycofać środki w PPK w dowolnym momencie, ale będą one pomniejszone opodatek od zysków kapitałowych; 30% wartości wpłat pracodawcy (zapisywane jako składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS) oraz środki pochodzące z dopłat ze strony państwa.

Więcej o PPK na stronie www.mojePPK.pl

PARTNER MERYTORYCZNY POLSKI FUNDUSZ ROZWOJU

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze