Nowe gwiazdy Morawieckiego

i

Autor: AP Nowe gwiazdy Morawieckiego. Mateusz Morawiecki

Praca bez podatku dla młodych. "PIT Zero" wchodzi w życie. Kto i ile na nim skorzysta?

2019-06-25 10:40

We wtorek rząd przedstawi projekt ustawy w sprawie podatku PIT 0 proc. dla osób do 26. roku życia. Znamy szczegóły kolejnego zestawu zmian z tzw. piątki Kaczyńskiego. Rząd PiS proponuje, aby zerowy podatek dla najmłodszych pracowników wszedł w życie już od 1 sierpnia tego roku. Z ulgi ma skorzystać aż 2 miliony zatrudnionych. Według założeń osoby zarabiające minimalną krajową czyli 2250 złotych zaoszczędzą 1592 złote rocznie, na górnym pułapie (85 528 złotych rocznie) kwota jaka zostanie młodym w kieszeni wyniesie 6 768 złotych rocznie.

Piątka Kaczyńskiego. PIT 0 proc. dla młodych
Zerowy podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia to jeden z projektów z tzw. nowej piątki PiS zapowiedzianej w lutym br. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

ZOBACZ TEŻ: Jasna deklaracja Morawieckiego o Emeryturze Plus. Co z Piątką Kaczyńskiego? [WIDEO]

Kto skorzysta na zerowym podatku PIT? Projekt ustawy o zerowym podatku PIT jest skierowany do osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z m.in.: stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia.

Ile można oszczędzić? Ulgą objęte będą przychody do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Jeżeli osoba do 26 roku życia zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł. Zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia. W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

- Wierzymy, że to jest jedno z takich działań, które spowoduje, że mniej Polaków będzie wyjeżdżało z naszego kraju, emigracja zarobkowa cały czas jest wyzwaniem, w związku z czym trzeba dokładać wszelkich starań, żeby jak najwięcej młodych Polaków zostawało w Polsce, tutaj zakładało rodziny, tutaj zaczynało pracę, żeby wspólnie przykładali się do wzrostu gospodarczego Polski - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak wyjaśnia KPRM, podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Co ważne, zerowy PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ, a składki te nie będą podlegać odliczeniu w PIT. Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

- Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach. W każdym aspekcie życia publicznego chcemy byście Wy, ludzie młodzi, czuli, że macie perspektywy wejścia w życie zawodowe, realizowania karier gospodarczych - mówił Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z młodymi

Zerowy podatek PIT dla młodych

i

Autor: Super Express Zerowy podatek PIT dla młodych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze