Tarcza antykryzysowa/zdj.poglądowe

i

Autor: Aymanejed/pixabay.com

Prawa pracownika w czasie pandemii

2020-05-25 5:54

Stosowana na masową skalę w dobie pandemii koronawirusa tarcza antykryzysowa proponuje wiele rozwiązań, które pozwalają firmom utrzymać miejsca pracy w czasach kryzysu. Dzięki dopłatom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych twój pracodawca może obniżyć koszty zatrudnienia i ochronić cię przed zwolnieniem.

Pomoc przysługuje w dwóch przypadkach- w okresie wprowadzonego przestoju ekonomicznego lub przy obniżeniu wymiaru czasu pracy. Sprawdź, czy i jak tarcza może ochronić twoje zagrożone miejsce pracy oraz jakie masz prawa korzystając z jej rozwiązań.

Przy skróceniu czasu pracy:

  • pracodawca ma prawo obniżyć twój czas maksymalnie o 20%

Uwaga!

Art.15g nie przewiduje możliwości obniżenia pracownikowi etatu o 30 lub 50%, maksymalnie może to być 20%. Oczywiście wymiar czasu pracy może być skrócony o mniej niż 20%.

  •  pracodawca może ograniczyć twój czas pracy nie więcej niż do 0,5 etatu
  •  twoja pensja nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (obecnie 2600 zł brutto), z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
  •  FGŚP sfinansuje maksymalnie połowę twego wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń) z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa GUS.
  •  maksymalna kwota dofinansowania do twojej pensji może wynieść2 452,27 zł
  • gdy pracodawca otrzymuje na ciebie dofinansowanie z FGŚP, nie może cię zwolnić z pracy przez cały okres otrzymywania wynagrodzenia z dofinansowaniem z Funduszu – jeśli jednak zdecyduje się dać ci w tym czasie wypowiedzenie, będzie musiał zwrócić otrzymane na ciebie pieniądze wraz z odsetkami.

Uwaga!

Dofinansowanie przysługuje tylko do wynagrodzeń pracowników objętych obniżeniem.

Ważne

Dofinansowanie nie przysługuje jeśli twoje zarobki w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym pracodawca złożył wniosek, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze