W inauguracji kongresu kolejowego wziął udział także minister infrastruktury. Jak zapowiedział, zgodnie z założeniami Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. ma powstać lub zostanie zmodernizowanych ok. 200 dworców. Rząd przeznaczy w tym czasie na rozwój kolei ponad 100 mld zł. Grupa PKP ma w przyszłości zmienić się w holding. Jak dodał minister Adamczyk, w najbliższych dniach do konsultacji trafi również ustawa o programie nazwanym roboczo Kolej+.
„Kolej łączy ludzi”
Na temat programu wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki. – Celem strategii rządu jest zapewnienie łączności komunikacyjnej, logistycznej, strategicznej między powiatami i województwami – deklarował, zwracając uwagę, że „kolej łączy ludzi”. Szef rządu dodał, że celem strategii rządu jest zapewnienie łączności między powiatami i województwami.
Eksperckie dyskusje
Podczas Kongresu na PGE Narodowym uczestnicy paneli – eksperci, politycy i samorządowcy – dyskutowali przede wszystkim na temat przyszłości i perspektyw kolei, zarówno z punktu widzenia Grupy PKP jak i pasażera. Podnoszono też kwestię CSR, bezpieczeńtwa, wykorzystaniu funduszy unijnych czy elektromobilności.
I Kongres Rozwoju Kolei jest wspólnym przedsięwzięć spółek PKP S.A., PKP Cargo, PKP Intercity oraz PKP Polskie Linie Kolejowe, zrzeszonych w Grupie PKP.