Prezydent potwierdził. Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS-u

2020-03-25 14:37 KaJa
Rolnik, rolnictwo
Autor: East News

Epidemia koronawirusa dotyka wszystkich, najważniejszym działaniem jest obecnie zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Coraz głośniej mówi się jednak o gigantycznym kryzysie ekonomicznych, który będzie jednym ze skutków pandemii. Polski rząd przygotował tzw. tarczę antykryzysową, która ma wspomóc polskich przedsiębiorców w tym trudnym okresie, a prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą wsparcia rolników w postaci zwolnienia z opłacania składek KRUS. Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą będą traktowani jako przedsiębiorcy.

Zamknięte kina, teatry, ograniczona praca sklepów i firmy, które już teraz liczą straty. Nie ma wątpliwości, że świat w chwili gdy upora się z epidemią koronawirusa będzie musiał stawić czoło potężnemu kryzysowi ekonomicznemu. Rządy wielu krajów przygotowują wsparcie dla gospodarek. W Polsce przygotowano tzw. tarczę antykryzysową, która ma pomóc zarówno krajowym przedsiębiorcom jak i osobom prywatnym.

Czytaj również: KGHM Polska Miedź S.A. wspiera walkę z koronawirusem. Przekażą sprzęt o gigantycznej wartości

Prezydent Andrzej Duda wyszedł także w inicjatywą pomocy dla polskich rolników, tak aby byli oni zwolnieni z konieczności opłacania składek KRUS. Pomysł ten ma działać na takich samych zasadach jak w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z płatności do ZUS-u. Zapisy dotyczące rolników znajdą się w projekcie ustawy o działaniach osłonowych dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. – Przepisy mają służyć, żeby w jak największym stopniu uchronić Polaków przed kryzysem gospodarczym – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

Sprawdź także: Tarcza antykryzysowa: Wszystkie mikrofirmy nie zapłacą ZUS-u

Początkowo przepisy tzw. tarczy antykryzysowej zakładały jedynie odroczenie składek ZUS przez 3 miesiące bez dodatkowych opłat za prolongatę, a nie całkowite zwolnienie z ich płacenia. Po interwencji prezydenta zmieniono ten zapis i wprowadzono całkowite zwolnienie ze składek ZUS. Rozporządzenie będzie obejmować również rolników. 

Najnowsze