emeryt pusty portfel bieda

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt pusty portfel bieda

Przedsiębiorcy mają problem z ZUS. Rośnie liczba zadłużonych

2022-06-30 7:29

Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług - pisze "Rzeczpospolita".

- Z informacji, które „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS, wynika, że na koniec maja 2022 r. zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne miało 1 385 050 płatników - czytamy.

 Dodano, że od początku roku przybyło ich niemal 150 tys. "Wzrostowi liczby dłużników towarzyszy wzrost łącznego zadłużenia płatników wobec ZUS. Na koniec maja tego roku było to niemal 38,1 mld zł. W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł. Te dane potwierdzają, że przedsiębiorcy – bo to oni dominują wśród dłużników ZUS – nie mają dziś łatwo" - zaznacza dziennik.

 Jak ocenia w "Rz" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, na wzrost liczby zadłużonych płatników składek wpływ może mieć kilka czynników. - Zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców, wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu, oraz inflacja to główne powody – wskazuje.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

- A przecież wcześniej była pandemia i lockdowny, po których wiele firm do dziś liże rany. Już pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zaczęli też otrzymywać horrendalne rachunki za prąd i ogrzewanie. Wielu z nich sygnalizowało wtedy poważne kłopoty z regulowaniem należności. Ten rok nasilił to zjawisko. Część firm odczuwa też skutki wojny w Ukrainie - napisano. 

Sonda
Korzystasz z systemu ZUS Płatnik?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze